Nem szeretné, de megtörténhet. Marcel Boloș szerint előfordulhat, hogy a választások után adóemelések következnek
Fotó: Marcel Boloș/Facebook
Bár szeretnék elkerülni, nem zárható ki, hogy az idei elnök- és parlamenti választások lecsengését követően, jövőre adóemelések lesznek – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
2024. szeptember 21., 12:592024. szeptember 21., 12:59
A tárcavezetőt pénteken este a Digi 24 hírcsatorna kérdezte arról, hogy elkerülhetetlen-e az adóemelés 2025-ben, amint megkezdődik a költségvetési kiigazítási folyamat.
Boloș emlékeztetett: Romániának van egy, az uniós helyreállítási programban (PNRR) rögzített kötelezettségvállalása, amely szerint
„Az üzleti környezet iránti tiszteletből szeretném, ha merülne fel az adók és illetékek növelésének témája, és ezért tettük meg ezeket a lépéseket, hogy amikor a nemzeti reformprogram által előírt intézkedéscsomagot kell letennünk az asztalra, az adókomponensnek a lehető legalacsonyabbnak kell lennie. Szeretném, ha ez nulla lenne.
Szeretném, ha az év végén be tudnám jelenteni, hogy sikerült elérnünk, hogy az átfogó intézkedéscsomagnak az adókomponense a nulla felé tendáljon” – mondta a pénzügyminiszter a Digi24-nek.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
„Nem csak adóügyi intézkedésekről beszélünk, hanem egy globális intézkedéscsomagról, amely a behajtás hatékonyságának növeléséről, a digitalizációról szól. Nem szeretnék semmilyen adóügyi intézkedést, mert igazságtalan lenne a vállalkozásokkal szemben, ha a teljes adóterhet rájuk hárítanánk. Azt szeretném, ha ez nulla lenne” – mondta Boloș.
A tárcavezető megerősítette:
„Jövőre el kell kezdenünk a fiskális-költségvetési kiigazítás folyamatát, amelynek az üzleti környezet tiszteletben tartása miatt az állami kiadások rendszerének átalakítását is tartalmaznia kell. Nem szabad minden terhet az üzleti környezet vállára helyezni. Még nem határoztuk meg az intézkedéseket, és nem véglegesítettük azokat az Európai Bizottsággal, ez egy tárgyalási folyamat. Az Európai Bizottság arra kért minket, hogy véglegesítsük a reformok listáját, amelyeket a költségvetési-költségvetési kiigazítás támogatására tervezünk, és természetesen, amikor eljön az ideje, nyilvánosságra is hozzuk ezt a reformlistát” – mondta a miniszter.
Közleményben reagált a pénzügyminisztérium azon keddi értesülésekre, amelyek szerint a kormány többek között az osztalékadó emelésével és az építőipari dolgozók adókedvezményének megszüntetésével csökkentené a költségvetési hiányt.
Mint kifejtette, olyan intézkedésekről van szó, amelyek
Mint ismeretes, gazdasági szakértők szerint a választások előtti kampánylépések – mint a nyugdíjak emelése – miatt az eredetileg is magas költségvetési hiány még tovább nő, és a 7 százalékot is meghaladhatja, ezért a költségvetési egyensúly megteremtése érdekében elengedhetetlen, hogy az állami kiadások lefaragása mellett adókat is emeljen a leendő kormány.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!