Fotó: Pixabay.com
Több mint egy tucat romániai kereskedelmi banknál merül fel a pénzmosás gyanúja – a Román Nemzeti Bank (BNR) illetékeseinek bejelentése szerint 16-17 pénzintézet érintett egy „furcsa tranzakcióban”.
2020. február 28., 10:482020. február 28., 10:48
2020. február 28., 10:532020. február 28., 10:53
Nicolae Cinteză, a bukaresti központi pénzintézet felügyelő testületének vezetője be is jelentette, hogy az ügyben eljárást indított a Szervezettbűnözés- és Terrorizmuellenes Ügyosztály (DIICOT).
– részletezte a gyanút a jegybanki szakember. Megjegyezte: a 16-17 bankból legalább egy „nagyon benne volt a pénzmosás előmozdításában, a műveleteket egyetlen egység bonyolította, és van elég bizonyíték ahhoz, hogy bezárják ezeket a számlákat”.
Nicolae Cinteză egyúttal azt tanácsolta a bankoknak, hogy ne hezitáljanak, zárják be azokat a számlákat, amelyek kapcsán felmerül a gyanú, hogy gondot okozhatnak nekik. „Nagyon veszélyes. És ráutaló jel van elég. Ami ennél a banknál történt, azokra a bonyodalmakra emlékeztet, amiről mind beszéltek a Danske Bank ügyében. Adja az Isten, hogy ne legyen valami hasonló. De nem értem, jönnek és nyitnak kismillió számlát” – fejtette ki a BNR szakértője.
A pénzösszegek ezekre a számlákra „valahonnan külföldről érkezhettek”. „Egy Kft., amelynek részvényese szintén valaki Ghimpaţi községből, külföldről pénzösszegeket kap egy mechanizmus révén, ami számunkra nem ismert. Tény. De az illető számla első művelete, hogy külföldről pénzt utalnak rá, ott is csalás révén” – ecsetelte a történtek lehetséges menetét Nicolae Cinteză.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
Ahhoz képest, hogy milyen villanyárak voltak két-három évvel ezelőtt, a most ajánlott díjszabások nagyon barátságosnak tűnnek, jókor liberalizálják a villamosenergia-piacot – jelentette ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán energetikai szakértő.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
szóljon hozzá!