Fotó: Krónika
2007. november 07., 00:002007. november 07., 00:00
„Jelentős gazdasági előnyt jelent ez Csíkszereda számára más székelyföldi városokkal szemben, és nem elhanyagolandó az sem, hogy a társaság közel négyszáz kamionja utáni adó a városkasszát gyarapítja majd” – ecsetelte Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere a beruházás jelentőségét. A telephelyet egy háromhektáros területen kívánják kialakítani a Hargita utcában, ahol a mostani ideiglenes parkoló is található. Ezt a létesítményt bővítik és építik ki: új székhely, garázs, töltőállomás, szerviz, valamint autómosó épül, ugyanakkor ott végzik majd a kamionok műszaki vizsgálatát is. A tervek szerint nem csupán a Waberer’s autóinak, hanem más szállítócégek kamionjainak éves műszaki vizsgáját is lebonyolítja majd a cég. A beruházás értéke körülbelül 4,5 millió euró. „Mivel itt nincs autópálya, és az ipar fejlettsége is minimális, meg kellett fontolni, hogy érdemes-e Csíkszeredába kamionterminált építeni. Az egyik meggyőző érv az volt végül, hogy a város Románia közepén helyezkedik el, így az ország minden gazdaságilag fontos pontjához hamarabb eljuthatunk” – fejtette ki Kristály Péter, a csíkszeredai Waberer’s Csoport igazgatója. Kedvező időjárási feltételek esetén már december végén elkezdik az építkezést, de legkésőbb jövő év márciusában nekifognak, és augusztusban tervezik befejezni az új létesítményt. A kivitelező cég kiválasztása most van folyamatban, tudtuk meg a cég igazgatójától. A választás során a Waberer’s a helyi vállalatokat igyekszik előnyben részesíteni, hogy ezáltal is segítse Csíkszereda gazdasági fellendülését. A logisztikai cég 2000-től működik a Waberer’s Holding Zrt. romániai leányvállalataként. A Somitco Trans Kft. két autóval kezdte meg tevékenységét 1998-ban, majd a cég később a Waberer’s tulajdonába került. Ma már 370 kamionnal rendelkeznek, de folyamatosan igyekeznek bővíteni, jövőre harminccal, majd további kétszázzal szeretnék emelni az autók számát. „Így 600 autós parkról beszélhetünk majd, ha elkészül a telephely” – mondta el Kristály Péter. A tervek szerint 2010-re már ezer autóval rendelkezik majd a logisztikai cég. „Annyira korszerű és könnyen kezelhető autókkal vagyunk felszerelve, hogy a nők is elboldogulnak vele, így négy hölgy pilóta is az alkalmazásunkban áll” – jegyezte meg Kristály Péter. A cég Szatmárnémetiben, Aradon és Bukarestben is rendelkezik kirendeltséggel, ahová 100-100 kamion telepítését tervezik. A Waberer’s jelenleg 600 alkalmazottat foglalkoztat Csíkszeredában. A kamionpark kiépítése új munkahely-lehetőséget is jelent az ittenieknek, bár mint a cég igazgatója kiemelte, problémát jelent a székelyföldiek románnyelv-tudásának hiánya, ami feltétlenül szükséges a cégekkel való kapcsolattartásban. „Mindemellett problémát jelent még, hogy nem beszélhetünk igazán iparról Csíkszeredában, illetve a Székelyföldön, de reméljük, hogy mi leszünk a mag, ami idevonzza a befektetőket, azáltal, hogy a szállítás megoldott kérdésnek tekinthető” – mondta el a Waberer’s igazgatója.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.