Otthon maradhat a kényszervakáción levő gyerekkel, gyerekekkel az egyik szülő
Fotó: Pixabay.com
A munkaügyi felügyelőség rendelkezésre áll és kész segíteni minden alkalmazottnak, aki úgy érzi, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben munkáltatója részéről hátrányos megkülönböztetés éri. A hatóság kész tanácsokat adni azoknak a vállalkozóknak, cégvezetőknek is, akik a mostani rendkívüli körülmények között nem tudják, mitévők legyenek.
2020. március 17., 12:152020. március 17., 12:15
2020. március 17., 15:122020. március 17., 15:12
Nincs okuk aggodalomra a kényszervakáción levő gyermek mellett otthon maradni kényszerülő szülőknek, mint ahogy azoknak sem, akiket most, a nehéz periódusban a tevékenység csökkentése vagy beszüntetése miatt hazaküldenek. A Krónika által megkérdezett munkaügyi szakértő szerint a legtöbb vállalkozó megoldásokat keres, és abban bízik, hogy a jelenlegi válsághelyzet után mindenkinek újfent munkát tud biztosítani.
„Alapvetően arra figyelnek a következő napokban a munkaügyi felügyelők, hogy a munkaadók tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy védjék az alkalmazottak egészségét” – szögezte le megkeresésünkre Ördög Lajos. A Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője kifejtette,
Követik azt is, hogy a cégek tegyék meg a lépéseket, hogy betartsák a munkaügyi minisztérium ajánlásait, vagyis akit lehet, otthoni munkával bízzanak meg. Ellenőrzik továbbá, hogy a kényszervakáción levő, 12 évesnél kisebb gyerekek esetében az egyik szülőnek biztosítsák a fizetett szabadságot.
Ördög Lajos kifejtette, ha visszaélések történnek e tekintetben, akkor eljárnak, tehát ha a munkaadó nem biztosítja ezt a törvényes jogot, vagy ha emiatt elbocsátással fenyegeti az alkalmazottat, akkor számíthatnak a segítségükre.
Kihirdette szombaton az államfő azt a törvényt, amelynek értelmében szabadnapot kapnak a szülők, ha ideiglenesen bezárnak az iskolák. A szabadnapok számát határozatban szabja meg a kormány.
A szakember szerint erre valószínűleg nem kerül sor, hiszen az otthon maradó szülőnek első lépésben ugyan az alkalmazónak kell kiadnia a fizetése 75 százalékát, de azt utólag az állam megtéríti a munkanélküliségi alapból, tehát nem terheli a céget. Ugyanakkor arra biztatja az alkalmazottakat, bármilyen jogsértés esetén forduljanak a felügyelőséghez; javallott telefonon vagy elektronikus levélben, de szűkített programmal, 10 és 12 óra között, az ügyfélszolgálat is működik.
A munkaügyi felügyelőség vezetője megkeresésünkre beszélt egyúttal arról is, hogy
Első körben – amint arról lapunkban is beszámoltunk – a vendéglátásban, a turizmusban vállalkozók kerültek nehéz helyzetbe. Ördög Lajos elmondása szerint egyelőre csak a koronavírus-járvány előtt is alkalmazható törvényes lehetőségek adottak: az egyéni vagy tömeges elbocsátás, a lehetőség, hogy a munkaadó fizeti a bér 75 százalékát, amíg nem tudja foglalkoztatni az alkalmazottait, tehát ideiglenesen bocsátja el őket, vagy csökkenti a munkaidőt. Ördög Lajos tapasztalatai szerint a cégek többsége nem akar megválni az alkalmazottaitól, átmeneti megoldást keres. Minden eset más, ezért arra buzdítják a cégvezetőket, kérjék az intézmények segítségét, próbáljanak közösen helyzetre szabott megoldásokat találni.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!