A tisztán elektromos autók piaci részaránya elérte 10 százalékot az EU-ban
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elektromos és hibrid autók folytatták hódító útjukat az európai piacon az első negyedévben, és az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) által csütörtökön közzétett adatsorok szerint Romániában nőtt a legnagyobb mértékben az elektromos autók eladása Európában.
2022. május 05., 13:482022. május 05., 13:48
Az Agerpres által idézett statisztika szerint első negyedévben az elektromos autók értékesítése az Európai Unióban (EU) 53,4 százalékkal 224 145 egységre nőtt. Számos európai piacon három számjegyű százalékos növekedést regisztráltak, de a legnagyobb arányú növekedés (408%) Romániában következett be, ahol az első három hónapban 2108 elektromos autót adtak el, míg a tavalyi év azonos időszakában 415-öt értékesítettek.
Miután meghódították a kontinens fő autópiacait, mint például Németországot és Franciaországot, az elektromos autók értékesítése Spanyolországban, Romániában és Lengyelországban is robbanásszerű növekedésnek indult. Egyedül Olaszországban csökkent az elektromos autók eladása, ahol új vásárlási kedvezmények bevezetése van előkészületben.
Ezzel párhuzamosan 2022 januárja és márciusa között a dízelüzemű személygépkocsik forgalomba helyezése 33,2 százalékkal 378 000 darabra csökkent, a piaci részesedés pedig 5,3 százalékponttal 16,8 százalékra esett vissza.
Hamarosan fehér alapon zöld betűs rendszámtáblát kapnak a nulla szén-dioxid-kibocsátású gépjárművek, miután megjelent a Hivatalos Közlönyben a vonatkozó miniszteri rendelet.
A plug-in hibridek eladásai szintén csökkentek az első negyedévben az Európai Unióban: 199 107 ilyen személygépkocsit helyeztek forgalomba, ami 5,3 százalékos csökkenést jelent a tavalyi év azonos időszakához mérten. Mindezek ellenére 8,9 százalékra nőtt a kategória piaci részesedése a benzin- és dízelüzemű autók értékesítésének erőteljesebb csökkenése miatt.
Másrészt a mild hibridek eladása az előző évhez képest 5,3 százalékkal 563 000 járműre nőtt, így ezek a járművek már a teljes autópiac negyedét uralják, szemben a 2021 eleji 20 százalékkal.
az első negyedévben 808 000 egységet értékesítettek, ami 36 százalékos piaci részesedést jelent. Éves viszonylatban azonban a benzinüzemű autók eladása 22,6 százalékkal csökkent, a piaci részesedés pedig 40,8 százalékról 36 százalékra esett vissza.
Az ACEA adatai szerint a benzin- és dízelmotorral hajtott személygépkocsik továbbra is uralják az uniós autópiacot, együttes piaci részesedésük 52,8 százalék.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!