A tisztán elektromos autók piaci részaránya elérte 10 százalékot az EU-ban
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elektromos és hibrid autók folytatták hódító útjukat az európai piacon az első negyedévben, és az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) által csütörtökön közzétett adatsorok szerint Romániában nőtt a legnagyobb mértékben az elektromos autók eladása Európában.
2022. május 05., 13:482022. május 05., 13:48
Az Agerpres által idézett statisztika szerint első negyedévben az elektromos autók értékesítése az Európai Unióban (EU) 53,4 százalékkal 224 145 egységre nőtt. Számos európai piacon három számjegyű százalékos növekedést regisztráltak, de a legnagyobb arányú növekedés (408%) Romániában következett be, ahol az első három hónapban 2108 elektromos autót adtak el, míg a tavalyi év azonos időszakában 415-öt értékesítettek.
Miután meghódították a kontinens fő autópiacait, mint például Németországot és Franciaországot, az elektromos autók értékesítése Spanyolországban, Romániában és Lengyelországban is robbanásszerű növekedésnek indult. Egyedül Olaszországban csökkent az elektromos autók eladása, ahol új vásárlási kedvezmények bevezetése van előkészületben.
Ezzel párhuzamosan 2022 januárja és márciusa között a dízelüzemű személygépkocsik forgalomba helyezése 33,2 százalékkal 378 000 darabra csökkent, a piaci részesedés pedig 5,3 százalékponttal 16,8 százalékra esett vissza.
Hamarosan fehér alapon zöld betűs rendszámtáblát kapnak a nulla szén-dioxid-kibocsátású gépjárművek, miután megjelent a Hivatalos Közlönyben a vonatkozó miniszteri rendelet.
A plug-in hibridek eladásai szintén csökkentek az első negyedévben az Európai Unióban: 199 107 ilyen személygépkocsit helyeztek forgalomba, ami 5,3 százalékos csökkenést jelent a tavalyi év azonos időszakához mérten. Mindezek ellenére 8,9 százalékra nőtt a kategória piaci részesedése a benzin- és dízelüzemű autók értékesítésének erőteljesebb csökkenése miatt.
Másrészt a mild hibridek eladása az előző évhez képest 5,3 százalékkal 563 000 járműre nőtt, így ezek a járművek már a teljes autópiac negyedét uralják, szemben a 2021 eleji 20 százalékkal.
az első negyedévben 808 000 egységet értékesítettek, ami 36 százalékos piaci részesedést jelent. Éves viszonylatban azonban a benzinüzemű autók eladása 22,6 százalékkal csökkent, a piaci részesedés pedig 40,8 százalékról 36 százalékra esett vissza.
Az ACEA adatai szerint a benzin- és dízelmotorral hajtott személygépkocsik továbbra is uralják az uniós autópiacot, együttes piaci részesedésük 52,8 százalék.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
szóljon hozzá!