A 2018 márciusában jegyzett 5 százalékról áprilisban 5,2 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2018. május 14., 11:552018. május 14., 11:55
2018. május 14., 13:442018. május 14., 13:44
Az INS szerint a tavalyi év negyedik hónapjához képest az élelmiszerek 4 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű iparcikkek 7,2 százalékkal drágultak, a szolgáltatások pedig 2,83 százalékkal kerültek többe. Ugyanakkor 2017 decemberéhez képest a legnagyobb mértékű drágulást a friss gyümölcsök (13,91 százalék), a citrusfélék (11,32 %) és a földgázszolgáltatás (10,19 százalék) esetében mérték.
A statisztikai adatok szerint a friss gyümölcs és a zöldségkonzervek drágultak a legnagyobb mértékben áprilisban az egy hónappal korábban regisztrált árakhoz képest, olcsóbb lett viszont a cukor és a tojás. A statisztikai intézet adatai szerint a gyümölcsök és gyümölcskonzervek 2,66 százalékkal, a zöldségek és zöldségkonzervek 1,46 százalékkal kerültek többe áprilisban, mint egy hónappal korábban.
A kenyér 0,43 százalékkal, a krumpli 0,89% százalékkal, a méz 0,52 százalékkal lett drágább. Voltak olyan élelmiszerek, amelyek olcsóbbak lettek, például a tojás (-6,89 százalék), vagy a cukor (-2,06 százalék). Kisebb mértékben csökkent továbbá a liszt, a bab és a citrusfélék ára. Áprilisban az előző hónaphoz viszonyítva összességében 0,18 százalékkal nőttek az élelmiszerárak.
A Román Nemzeti Bank (BNR) ismét emelte 2018-as inflációs előrejelzését, a korábban közölt 3,5 százalékról 3,6 százalékra. 2019 végére 3 százalékos fogyasztói árnövekedést jósol a bukaresti jegybank, 0,1 százalékkal kevesebbet, mint az előző hónapban.
A várakozásokhoz képest gyorsabb ütemű infláció miatt a román jegybank ugyanakkor idén már háromszor emelte az alapkamatot – legutóbb múlt hétfőn –, amely jelenleg 2,50 százalék. Az uniós szinten is kiugróan magas inflációs ráta miatt Klaus Johannis államfő a szociálliberális kormány – adócsökkentéseket és közalkalmazotti béremeléseket egyidejűleg bevezető, szerinte vitatható – gazdaságpolitikáját tette felelőssé és Viorica Dăncilă miniszterelnök lemondását követelte. A kormányzó szociáldemokraták az államfő vádaskodását a jövő évi elnökválasztási kampány előszelének tekintik, és a jegybankot bírálták, amiért nem lép fel hatékonyabban az infláció megfékezése érdekében.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!