2011. augusztus 25., 22:182011. augusztus 25., 22:18
„A feketeturizmus mindenhol jelen van: mind a hegyvidéki és tengerparti egységeknél, mind a faluturizmus esetében. Az állam nem tudja támogatni a különböző tevékenységeket, ha a hozzájárulás nem térül meg, ilyen körülmények között pedig nincs lehetőség a nagyobb beruházásokra” – mutatott rá Udrea. Hozzátette: a turizmusban dolgozók egy része nem hajlandó megérteni, hogy a törvényeket betartva, adókat és illetékeket fizetve kellene a munkájukat végezniük. A miniszter pozitív példaként említette a Hunyad megyei Lupényhez tartozó Sztrázsát. „A síközpont esetében a befektetők megértették, hogy együtt kell működniük az állammal. Ezért a településen több száz szálláshelyet lehetett létrehozni” – részletezte Udrea.
A turizmus ágazatának egészére kiterjedő 9 százalékos általános forgalmi adó (áfa/TVA) bevezetéséről tárgyal a kormány – jelentette be Elena Udrea regionális fejlesztési és turisztikai miniszter csütörtökön. Az adócsökkentés a magánbefektetők támogatását szorgalmazná, akik így saját egységeket létesíthetnének, és beszállhatnának a nagyszabású projektekbe. „A jelenlegi 9 százalékos áfa csupán a szállásra és reggelire vonatkozik. A kormány szerdán tárgyalt arról a lehetőségről, hogy ezt az egész ágazatra kiterjesszük” – részletezte a politikus, így például valamennyi, a turizmusban értékesített élelmiszer után is mindössze 9 százalékos lenne az áfa. A tárcavezető szerint az adócsökkentést akkor lehet majd alkalmazni, ha a pénzügyminisztérium beleegyezik a támogatásba. |
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.