Közel 2000 lejjel magasabb a Kolozs megyei átlagbér a Beszterce-Naszód megyében regisztráltnál
Fotó: Haáz Vince
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
2024. november 01., 15:192024. november 01., 15:19
Augusztusban például Kolozs megyében a havi nettó átlagkereset megközelítette a 6100 lejt, míg a regionális rangsorban második helyen álló
2023 augusztusához képest a Kolozs megyei nettó átlagbér 8,64 százalékkal nőtt, míg Beszterce-Naszód megyében 16 százalékos volt a növekedés.
Az északnyugati régiót Bihar, Beszterce-Naszód, Kolozs, Máramaros, Szatmár és Szilágy megye alkotja. A közzétett statisztikák a január–augusztusi átlagbérekre vonatkoznak.
Augusztus végén több mint 804 000 alkalmazottat tartottak nyilván az északnyugati régióban, akiknek 60 százaléka a szolgáltatási ágazatban, 38 százaléka az iparban és az építőiparban, a maradék 2 százalék pedig a mezőgazdaságban, az erdészetben és a halászatban dolgozott.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ugyanebben az időszakban körülbelül 28 800 munkanélkülit tartottak számon. A munkanélküliségi ráta 2,6 százalékos volt, 0,5 százalékponttal magasabb, mint 2023 augusztusában.
Az északnyugati régióban enyhén csökkent az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 2023 azonos időszakához képest, de Kolozs megyében 10 százalékkal és Szatmár megyében 6 százalékkal nőtt. Beszterce-Naszód megyében 12 százalékkal, Máramaros megyében 11,6 százalékkal csökkent.
Romániában az elmúlt 10 évben csaknem megháromszorozódtak a bérek, és az átlagjövedelmek vásárlóereje is majdnem megduplázódott ebben az időszakban, de jelentős területi egyenlőtlenségek is tapasztalhatók – derül ki a BBTE elemzéséből.
a következő Bihar megye (1,46 milliárd eurós export és 1,49 milliárd eurós import). Máramaros, Szilágy és Szatmár megye többet exportál, mint amennyit importál: az első félévben e megyék által termelt export a regionális összérték mintegy 40 százalékát tette ki.
Romániában még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagbér négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
szóljon hozzá!