Közel 2000 lejjel magasabb a Kolozs megyei átlagbér a Beszterce-Naszód megyében regisztráltnál
Fotó: Haáz Vince
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
2024. november 01., 15:192024. november 01., 15:19
Augusztusban például Kolozs megyében a havi nettó átlagkereset megközelítette a 6100 lejt, míg a regionális rangsorban második helyen álló
2023 augusztusához képest a Kolozs megyei nettó átlagbér 8,64 százalékkal nőtt, míg Beszterce-Naszód megyében 16 százalékos volt a növekedés.
Az északnyugati régiót Bihar, Beszterce-Naszód, Kolozs, Máramaros, Szatmár és Szilágy megye alkotja. A közzétett statisztikák a január–augusztusi átlagbérekre vonatkoznak.
Augusztus végén több mint 804 000 alkalmazottat tartottak nyilván az északnyugati régióban, akiknek 60 százaléka a szolgáltatási ágazatban, 38 százaléka az iparban és az építőiparban, a maradék 2 százalék pedig a mezőgazdaságban, az erdészetben és a halászatban dolgozott.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ugyanebben az időszakban körülbelül 28 800 munkanélkülit tartottak számon. A munkanélküliségi ráta 2,6 százalékos volt, 0,5 százalékponttal magasabb, mint 2023 augusztusában.
Az északnyugati régióban enyhén csökkent az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 2023 azonos időszakához képest, de Kolozs megyében 10 százalékkal és Szatmár megyében 6 százalékkal nőtt. Beszterce-Naszód megyében 12 százalékkal, Máramaros megyében 11,6 százalékkal csökkent.
Romániában az elmúlt 10 évben csaknem megháromszorozódtak a bérek, és az átlagjövedelmek vásárlóereje is majdnem megduplázódott ebben az időszakban, de jelentős területi egyenlőtlenségek is tapasztalhatók – derül ki a BBTE elemzéséből.
a következő Bihar megye (1,46 milliárd eurós export és 1,49 milliárd eurós import). Máramaros, Szilágy és Szatmár megye többet exportál, mint amennyit importál: az első félévben e megyék által termelt export a regionális összérték mintegy 40 százalékát tette ki.
Romániában még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagbér négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
szóljon hozzá!