Fotó: Pixabay.com
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden közzétett előrejelzése megerősíti, hogy a hatóságok megfelelő költségvetési feltételeket teremtettek, és Románia jó úton halad, de továbbra is óvatosságra van szükség, különösen a kiadások tekintetében – jelentette ki a pénzügyminiszter.
2021. április 07., 10:502021. április 07., 10:50
Alexandru Nazare közölte: az IMF 6%-ra javította a román gazdaság növekedésére vonatkozó becslését, miközben az előrejelzett európai átlag 4,5%.
„2020 októberében az IMF 4,6% -os növekedést becsült az idei évre, mi a költségvetés kidolgozásakor 4,3%-os gazdasági bővüléssel számoltunk. Az IMF által közzétett előrejelzés megerősíti, hogy megfelelő feltételekkel kezdtük és jó úton járunk. Ezután is óvatosságra van szükség, különösen a kiadások terén, mert a járványhelyzet alakulása továbbra is bizonytalan, mind hazai szinten, mind globálisan”– írta keddi Facebook-bejegyzésében a miniszter.
Alexandru Nazare hangsúlyozta, hogy az IMF a Világbank után a második nemzetközi intézmény, amely az elmúlt időszakban felfele módosította a Romániára vonatkozó gazdasági becsléseit, és ez pozitív üzenetet jelent a külföldi befektetőknek és nem csak.
Ezt Európában – a prognózis szerint – csak Spanyolország múlná felül, ahol 6,4%-os gazdasági növekedésre számítanak.
Az IMF javította Románia 2022-re vonatkozó becsléseit is, most 4,8%-os növekedést prognosztizálnak, szemben a tavaly októberi előrejelzéssel, amely 3,9%-os bővülésről szólt. E becslések szerint a román gazdaság teljesítménye 2021-ben és 2022-ben is meghaladja az idén 4,5%-os, jövőben pedig 3,9%-os európai átlagot.
Az infláció tekintetében az IMF felfelé módosította becsléseit, 2021-ben 2,8%-os átlagos éves áremelkedésre számít, az ősszel előrejelzett 2,5%-os rátával szemben, és úgy számol, hogy 2022-ben ez 2,1%-ra csökken.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
szóljon hozzá!