Fotó: Haáz Vince
Hosszas halogatás, sejtelmes hallgatás, majd néhány félreérthető nyilatkozat után tisztázódott az idei roncsautóprogramok feltételrendszere, lebonyolítása. Érdemes alaposan megfontolniuk a lehetőségeket azoknak, akik a közeljövőben új, főleg hagyományos motorral ellátott autót szeretnének vásárolni, hiszen az európai trendek láttán az ilyen jellegű és mértékű, több ezer eurót kitevő állami támogatások napjai meg vannak számlálva.
2024. március 13., 19:172024. március 13., 19:17
Laurenţiu Adrian Neculaescu, a Környezetvédelmi Alap (AFM) elnöke hétfőn jelentette be, hogy március 19-én rajtolnak el az idei roncsautóprogramok. Bár sokan régóta várják a bejelentést, kissé meglepetésszerűen érkezett egy igen hosszú, találgatásokkal teli időszak után, melyben Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter is úgy fogalmazott nemrég, hogy a start „március-áprilisban” várható.
Neculaescu Târgoviştén tartott sajtótájékoztatóján keveset beszélt a részletekről, azt viszont kiemelte, hogy először hangzik el az idei rajt pontos időpontja, mely amúgy a közelsége miatt igen kevés időt ad a kereskedőknek és a vásárlóknak a felkészülésre. Az AFM elnöke jelezte egyúttal: a három – a hagyományos, a Roncsautó Plusz és a helyi – programot egyszerre indítják.
Több bukaresti hírügynökség, sajtóorgánum is azt idézte kiemelten tőle, hogy új elektromos autók vásárlására 120 000 lejes (nagyjából 24 000 eurós) utalványt fognak biztosítani. Az illetékes is megemlítette, hogy ez „különösen” a közintézményeket érdekelheti, de mivel nem pontosította, hogy ez csakis a közintézményekre vonatkozik, sokan úgy értelmezték, hogy a magánszemélyek számára is megduplázódik a jóváírandó összeg tavalyhoz képest.
Ez amúgy várható volt, hiszen már hónapokkal ezelőtt meglebegtették az állami kompenzációk jelentős csökkentését. Ez megfelel az európai trendnek, hiszen már több nyugati országban meglépték ezt, sőt teljesen beszüntették a hasonló jellegű támogatásokat. Közben a román hatóságok annyiban engedtek, hogy a hagyományos roncsprogramban meghagyták az igényelhető támogatást, amely 7000 lejről indul, de két régi autó „leadása” esetén, illetve bizonyos úgynevezett ökobónuszokkal jócskán meghaladhatja a 10 ezer lejt).
Viszont az elektromos autók számára fenntartott Roncsautó plusz nevű programban valóban megfelezték a maximálisan felvehető összeget: több mint 50 ezer lejről 25 500-ra csökkent. Itt viszont azzal „védekeznek”, hogy közben a program összköltségvetése rekordméretű, tehát sokkal több új villanyautó megvásárlására nyílik lehetőség, főleg annak ismeretében, hogy több gyártó és kereskedő a kiesés jelentős részét magára vállalta, azaz a támogatás és az árengedmények végösszege megközelíti a tavalyit.
Fotó: Rab Zoltán
Az állami támogatással futó kiírások hivatalos lebonyolítási útmutatója kedden jelent meg a Hivatalos Közlönyben. A hagyományos roncsautóprogram idei költségvetése 300 millió lej, míg a roncs plusz egymilliárd lejből gazdálkodhat. A pénzeket több szakaszban bocsátják az igénylők rendelkezésére.
A hagyományos roncsprogram révén új autót vásárlóknak 7000 lejes állam támogatás jár egy használt gépkocsi kiselejtezése nyomán, kettő esetén 10 ezer lejre nő az összeg. Ezen felül 1500 lejes „ökobónusz” jár, ha az új gépkocsi 120 g CO2/km károsanyag-kibocsátású; szintén 1500 lejt adnak, ha üzemanyaga cseppfolyósított autógáz (LPG) vagy sűrített földgáz (CNG); továbbá 3000 lej jár, ha hibrid meghajtású; ugyanakkor (egyenként) további 1500 lejes ökobónusz szerezhető, ha a forgalomból kivont autó(k) 15 évesnél régebbi(ek) és/vagy legtöbb Euro 3-as környezetvédelmi besorolású(ak).
Az igénylőnek itt is legkevesebb egy régi autót ki kell vonnia a forgalomból, és legtöbb kettőt számítanak be. Az alaptámogatás összege elektromos vagy hidrogénmeghajtású gépkocsik megvétele esetén – a leadott régi autók számától függetlenül – 25 500 lej, vagy 13 ezer lej, ha olyan hibrid e-autóról van szó, amelynek károsanyag-kibocsátása 80 CO2/km alatt van.
Újdonság, hogy az állami programon keresztül megvásárolt járművekre egy matricát kell ragasztani, amely jelzi a beszerzés módját. A régi autók kiselejtezését és a roncsprogramos új négykerekűek vásárlását érintő részletekről a márkakereskedésekben kaphatnak bővebb információt az érdeklődők. Akiknek érdemes alaposan megfontolni a lehetőségeket, ha a közeljövőben új, főleg hagyományos, belső égésű motorral ellátott autót szeretnének vásárolni, hiszen az európai trendek láttán kijelenthető, hogy az ilyen jellegű és mértékű, több ezer eurót kitevő állami támogatások napjai meg vannak számlálva.
A Környezetvédelmi Alap Igazgatóságának (AFM) 9,3 milliárd lejes költségvetést hagyott jóvá a kormány erre az évre, amelyből egy milliárd lejt a Plusz roncsautópogram finanszírozására fordít az intézmény – számolt be szerdán Mircea Fechet.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!