Külföldi tankolással fenyegetnek a fuvarozók, amennyiben a kormány nem téríti meg nekik az üzemanyagokra kivetett extra jövedéki adót. A határ mellett élők különben máris azt teszik.
2017. szeptember 19., 18:452017. szeptember 19., 18:45
Amint az várható volt, a kőolajipari társaságok nem vállalták magukra a megemelt jövedéki adót, és az extra díj bevezetésének napján, azaz pénteken literenként 16 banival drágították a benzint és a gázolajat egyaránt.
Mindezt olyan körülmények között, hogy a világpiaci mozgások miatt az augusztus 29. és szeptember 15. közötti időszakban már literenként 20 banival drágult az üzemanyag, október elsejétől minden valószínűség szerint újabb 16 banis drágításra kell számítani, ugyanis ezzel megegyező összeggel nő akkor újfent a jövedéki adó. A fuvarozók éppen ezért
Erre Mihai Tudose miniszterelnök korábban ígéretet is tett, igaz akkor egyúttal arról is biztosította a fuvarozókat, hogy a jövedéki adó emelése nem fog tükröződni a töltőállomásokon alkalmazott árakban.
A szállítással foglalkozó vállalatok előbb arra kérték a kormányt, hogy ne vesse ki a januárban eltörölt extra jövedéki adót, több ízben is tüntetésekkel, valamint külföldi tankolással figyelmeztettek.
Amikor pedig bizonyossá vált, hogy az intézkedés elkerülhetetlen, akkor azt kérték, hogy legalább a hivatásos cégeknek ezt térítsék meg – mint rámutattak, ha csak egy részük is megoldja, hogy kizárólag külföldön tankoljon, nemhogy nem folyik be több pénz az államkasszába, hanem egyenesen visszaesnek a költségvetési bevételek.
A Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR) úgy számol, hogy
Így bejelentésük szerint a Németországba tartó kamionosok ezentúl Ausztriában fognak tankolni, ahol könnyen visszaigényelhető a 20 százalékos áfa, a gázolaj áfa nélküli ára pedig alacsonyabb, 0,88 euró/liter a hivatalos adatok szerint, de a valóság az, hogy ennél olcsóbban is lehet tankolni.
Az Olaszországba szállító fuvarozók eközben Szlovéniában fognak tankolni, ahol a 22 százalékos áfa mellett a jövedéki adóból literenként 10 centet is visszaadnak, így az ár 0,78 euró/liter.
így az arra tartók majd ott fognak tankolni. Azok a szállítócégek, amelyek székhelye közel van a határhoz, az UNTRR közleménye szerint máris a szomszédos országban tankolnak, mint ahogy azok a cégek is, amelyek a határon átívelő szállítást végeznek.
Magyarországon például a töltőállomásokon alkalmazott ár meghaladja a romániait, de 60 napon belül megtérítik a 27 százalékos áfát, és az extra jövedéki adóból 2 és 5,5 cent közötti összeget adnak vissza literenként, mint ahogy a 358 euró/1000 literes jövedéki adót is, amikor a kőolaj hordónkénti ára meghaladja az 50 dollárt, és 390 euró/literes jövedéki adót, amikor a kőolaj hordónkénti ára nem éri el az 50 dollárt. A végső ár így 0,86 euró/liter, 4 centtel kevesebb mint a várt árszint.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!