2007. március 30., 00:002007. március 30., 00:00
Közleményükbőlkiderül, az MKB 2006. évi, magyar számviteliszabályok (MSZSZ) szerint összeállítottkonszolidált mérleg- és eredménykimutatását14,708 milliárd forint adózás előttieredménnyel és 2 010,557 milliárd forintmérlegfőösszeggel, nem konszolidált kimutatásaitpedig 14,539 milliárd forint adózás előttieredménnyel és 1 847,953 milliárd forintmérlegfőösszeggel hagyták jóvá arészvényesek.
A közgyűlés döntötta bank társasági formájának zártkörűvéalakításáról is. Az MKB stratégiaitulajdonosa, a Bayerische Landesbank (BayernLB) 89,62 százalékkalszerepel, a fennmaradó 10,38 százalék a BAWAGleányvállalata, a P.S.K. Beteiligungsverwaltung GmbHtulajdonában van. Az MKB-nak mellettük már csak 22kisrészvényese van, akik a 2006. év végiközel 13,133 milliárd forint jegyzett tőkéből322 ezer forint névértékű csomagot birtokoltak.A részvényesek öt évre felhatalmaztákaz igazgatóságot az alaptőke üzleti évenkéntmaximum 2,4 milliárd forinttal való felemelésére.A főtulajdonosok az MTI hírügynökségösszesítése szerint az eddigi akvizíciók– többek között bulgáriai és romániaibankvásárlás -, valamint az üzletiaktivitás bővülésének finanszírozásáratavaly január óta már négy lépésben,kibocsátási értéken 63,052 milliárdforinttal emelték meg az MKB tőkéjét. Atervezett fejlesztések további tőkeemelésttehetnek szükségessé. Az MKB Bank közgyűléseaz igazgatóság előzetes javaslatánakmegfelelően 122,1 százalékos osztalékkifizetését hagyta jóvá 2006-ra – derülki az MKB Bank által a BÉT honlapján keddenközzétett közgyűlési határozatokból.A hitelintézet 2005-re 128,4 százalékososztalékot fizetett az 1000 forint névértékűrészvényekre.
MTI
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.