Lépéskényszer. Továbbra is „lóg a levegőben a kormány által beígért nyugdíjemelés
Fotó: Beliczay László
Még nem lehet tudni, hogy a 2020-as állami költségvetésbe foglaltaknak megfelelően nőni fog-e szeptembertől a nyugdíjpont értéke, Florin Cîțu pénzügyminiszter szerint erről politikai döntésnek kell születnie.
2020. április 27., 17:422020. április 27., 17:42
2020. április 27., 17:492020. április 27., 17:49
Az őszi nyugdíjemelés politikai döntés, amelyet a kormánynak kell meghoznia – jelentette ki Florin Cîțu pénzügyminiszter vasárnap este a Digi 24 hírtelevízió műsorában. Ismételten leszögezte ugyanakkor, hogy a 2020-as évi állami költségvetésben előirányozták a szükséges forrásokat.
„Nem tudok válaszolni. Közvitára van szükség, a gazdaság állapota nem a legjobb. Én arra számítok, hogy a gazdaság gyorsabban és jobban áll helyre, mint vártuk. Azt mondhatom, hogy megteszünk minden erőfeszítést, hogy időben kifizessük mindazt, ami a büdzsében van” – fogalmazott a pénzügyi tárca vezetője a szeptemberben esedékes 40 százalékos nyugdíjpontemelést firtató kérdésre. Elismerte egyúttal, hogy
„Nem önmagában véve a nyugdíjemeléssel van baj erre az évre. A gond az, hogy egy olyan törvényről beszélünk, ami finanszírozási források nélkül ment át a parlamenten. Gazdasági boom idején szemet hunyhatsz, de válság idején ez nagyon nehéz. Még nem döntöttünk a témában” – jelentette ki Cîțu.
Közben a Pénzügyi Tanács is arra figyelmeztette a hét végén a kormányt, hogy nem tükrözi a valóságot a nemrég elfogadott költségvetés-kiigazításba foglalt 6,7 százalékos deficit, a valóságban
főként ha az Orban-kabinet nem mond le a nyugdíjemelésről, illetve a gyermeknevelési támogatás összegének megduplázásról. Meglátásuk szerint a kiadások fedezésére a kormány kéntelen lenne hitelt felvenni, ami pillanatnyilag megoldja ugyan a helyzetet, de a jövőre nézve negatív hatással lesz az ország gazdaságára.
„A közalkalmazottak kényszerszabadságra küldése nem volt megvalósítható ötlet, mivel nem lehetett volna egyformán alkalmazni a közszféra valamennyi dolgozójára, és amúgy is csak egy hónapig lett volna hatályban. Mivel nagyon sok közalkalmazott most a világjárvány elleni küzdelem frontvonalában harcol, csak 2-3 minisztérium maradt volna, ahol alkalmazni lehet, és a megtakarítás 200 millió lej lett volna” – jelentette ki Florin Cîțu vasárnap este a Digi 24 hírtelevízió műsorában. Ismételten leszögezte ugyanakkor, hogy ő egy mélyreható, „nem felszínes” reformot szorgalmaz a közszférában.
Mint ismeretes, a közalkalmazottak kényszerszabadságra küldésének ötletét először Ludovic Orban miniszterelnök vetette fel. A sürgősségi kormányrendelet tervezete szerepelt is április elején a kabinet egyik ülésének napirendjén, de végül nem fogadták el. A Román Posta igazgatótanácsa viszont úgy döntött, hogy egy-egy hétre kényszerszabadságra küldi alkalmazottait, így próbálva minimálisra csökkenteni a koronavírus-járvány miatt elszenvedett veszteségeket.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
2 hozzászólás