Fotó: Boda L. Gergely
Románia keleti megyéiben az eladásra szánt használt autók átlagára mintegy ezer euróval magasabb, mint a nyugati régiókban – világít rá egy 160 ezer használtautó-hirdetés adatainak felhasználásával készült felmérés.
2017. január 28., 14:362017. január 28., 14:36
Noha az elemzést készítő Vezicâtface.ro portál szerint több összefüggés is felfedezhető az autók származási helye, kora és futásteljesítménye, illetve az egyes megyék átlagkeresete között, mégis vannak olyan térségek, ahol például hiába magas az átlagfizetés, ez nem annyira hat ki az eladó autók árára, sőt.
A legalacsonyabb használtautó-átlagárak Mehedinți megyében vannak (2835 euró), majd Krassó-Szörény (2919) és Szilágy (3196) megyék következnek. A „másik oldalon” Bukarest (5179 euró), illetve Galac (4523) és Argeș megye (4458) található. A hirdetőportálokon található, elemzéshez felhasznált autók átlagéletkora országosan 13 és fél év.
Minél idősebb, annál olcsóbb – vonja le az egyértelmű következtetést a tanulmány. Ennek megfelelően a két „legolcsóbb” megyében a legrégebbi évjáratúak a használt autók – 1999 és 2000 közöttiek. A 2003 és 2004 között gyártott bukaresti és galaci autók a „legfiatalabbak” a piacon. A futásteljesítmény is közvetlen hatással van az árra, bár az köztudott, hogy ezek az adatok sokszor nem a valós értékeket tükrözik. A Romániában eladó használt autók átlagosan 177 ezer kilométert futottak – legalábbis az eladók által megadott kilométeróra-állások szerint. Talán nem meglepő, hogy egyik megyében sem lépi át az átlag a „lélektani határnak” tartott 200 ezer kilométert. A Szilágy megyében új tulajdonost kereső kocsik 198, a Suceava megyeiek 195, míg a Szatmár megyeiek 193 ezer kilométert tudhatnak maguk mögött. A másik véglet ezúttal is Bukarest, ahol ez az érték 154 ezer kilométer. Argeș megyében 160 ezer kilométert mutat átlagosan a járművek kilométerórája
A 2015-ös statisztikai adatok szerint vizsgált átlagkereset és használtautó-ár közötti összefüggések között az autós portál érdekességeket is talált. Míg a fővárosban állja a helyét a megállapítás, miszerint a nagyobb fizetés maga után vonja a drágábban kínált autókat, az életszínvonal – és munka után járó juttatás – tekintetében jóval az országos átlag fölött álló Kolozs, Szeben és Temes megyékben nem ez a trend: itt nemcsak „öregebbek”, olcsóbbak is az autók, mint az ország délkeleti és keleti részében.
Hargita, Kovászna és Maros megyében eközben az eladásra szánt használt gépjárművek átlagéletkora az elemzés adatai szerint 13,7; 14,1 és 14,3 év. A futásteljesítményt tekintve ugyanebben a sorrendben: 177 954; 183 952 és 193 461 kilométer. Az örökös BMW–Mercedes Benz-„harcra” is kitérő vizsgálat szerint Románia megyéinek kétharmadában több az eladó BMW, mint Mercedes, és előbbire nagyobb is az igény. Hargita és Kovászna megyében ez fordítva van: ott a Mercedes „tarol”, míg Maros megyében a BMW.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!