Fotó: Boda L. Gergely
Románia keleti megyéiben az eladásra szánt használt autók átlagára mintegy ezer euróval magasabb, mint a nyugati régiókban – világít rá egy 160 ezer használtautó-hirdetés adatainak felhasználásával készült felmérés.
2017. január 28., 14:362017. január 28., 14:36
Noha az elemzést készítő Vezicâtface.ro portál szerint több összefüggés is felfedezhető az autók származási helye, kora és futásteljesítménye, illetve az egyes megyék átlagkeresete között, mégis vannak olyan térségek, ahol például hiába magas az átlagfizetés, ez nem annyira hat ki az eladó autók árára, sőt.
A legalacsonyabb használtautó-átlagárak Mehedinți megyében vannak (2835 euró), majd Krassó-Szörény (2919) és Szilágy (3196) megyék következnek. A „másik oldalon” Bukarest (5179 euró), illetve Galac (4523) és Argeș megye (4458) található. A hirdetőportálokon található, elemzéshez felhasznált autók átlagéletkora országosan 13 és fél év.
Minél idősebb, annál olcsóbb – vonja le az egyértelmű következtetést a tanulmány. Ennek megfelelően a két „legolcsóbb” megyében a legrégebbi évjáratúak a használt autók – 1999 és 2000 közöttiek. A 2003 és 2004 között gyártott bukaresti és galaci autók a „legfiatalabbak” a piacon. A futásteljesítmény is közvetlen hatással van az árra, bár az köztudott, hogy ezek az adatok sokszor nem a valós értékeket tükrözik. A Romániában eladó használt autók átlagosan 177 ezer kilométert futottak – legalábbis az eladók által megadott kilométeróra-állások szerint. Talán nem meglepő, hogy egyik megyében sem lépi át az átlag a „lélektani határnak” tartott 200 ezer kilométert. A Szilágy megyében új tulajdonost kereső kocsik 198, a Suceava megyeiek 195, míg a Szatmár megyeiek 193 ezer kilométert tudhatnak maguk mögött. A másik véglet ezúttal is Bukarest, ahol ez az érték 154 ezer kilométer. Argeș megyében 160 ezer kilométert mutat átlagosan a járművek kilométerórája
A 2015-ös statisztikai adatok szerint vizsgált átlagkereset és használtautó-ár közötti összefüggések között az autós portál érdekességeket is talált. Míg a fővárosban állja a helyét a megállapítás, miszerint a nagyobb fizetés maga után vonja a drágábban kínált autókat, az életszínvonal – és munka után járó juttatás – tekintetében jóval az országos átlag fölött álló Kolozs, Szeben és Temes megyékben nem ez a trend: itt nemcsak „öregebbek”, olcsóbbak is az autók, mint az ország délkeleti és keleti részében.
Hargita, Kovászna és Maros megyében eközben az eladásra szánt használt gépjárművek átlagéletkora az elemzés adatai szerint 13,7; 14,1 és 14,3 év. A futásteljesítményt tekintve ugyanebben a sorrendben: 177 954; 183 952 és 193 461 kilométer. Az örökös BMW–Mercedes Benz-„harcra” is kitérő vizsgálat szerint Románia megyéinek kétharmadában több az eladó BMW, mint Mercedes, és előbbire nagyobb is az igény. Hargita és Kovászna megyében ez fordítva van: ott a Mercedes „tarol”, míg Maros megyében a BMW.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!