Olyan népszerű turistacélpontok, mint Portugália és Spanyolország is rosszabbul állnak elektromos töltőállomásokkal, mint Románia és Bulgária
Fotó: Jakab Mónika
Miközben gombamód szaporodnak az elektromos autók és velük együtt az e-töltőállomások, sokan még mindig városi autóként tekintenek az e-kocsikra. Mások viszont – tény, hogy nagy tervezgetéssel – a külföldi utazást is bevállalják. Nem mindegy ugyanakkor, hogy merre indulnak, nagyon nagy eltérések vannak a töltőállomás-hálózatban az egyes országok között, és ezúttal nem Románia kullog a sor végén.
2024. július 07., 20:192024. július 07., 20:19
Egy európai nyaralás elektromos autóval számos töltési kalandot hozhat, különösen bizonyos, a turisták körében amúgy népszerű országokban. A töltési infrastruktúrát vizsgálva kiderül, hogy minden útvonalat gondosan meg kell tervezni, hogy ne érjenek kellemetlen meglepetések, és ne legyen szükség közúti segítségnyújtásra az autó lemerült akkumulátora miatt – mutat rá elemzésében a Rador hírügynökség.
Bulgáriában és Romániában például 100 kilométerenként átlagosan 1,2 töltőállomás várja az elektromos autóval közlekedőket. Ehhez képest Portugáliában átlagosan mindössze 0,3 töltőállomás van 100 kilométerenként, Spanyolországban pedig egy – derül ki a G4media.ro portál által idézett elemzésből.
Svájc szintén jól áll ebben tekintetben 100 kilométerenként 51 töltőállomással. A mediterrán úti célok közül Franciaország a legjobb az elektromos járművekkel való közlekedés szempontjából, ahol 100 kilométerenként hét töltőállomás található, míg Olaszországban 100 kilométerenként öt.
Mindkét országban az északi régiókban nagyobb a töltőállomások sűrűsége. Ugyanakkor
A gondos útvonaltervezés lehetővé teszi az ingyenes töltést bizonyos pontokon, például a nagy bevásárlóközpontoknál és szupermarketeknél. Emellett Európa-szerte egyre több töltőállomás található a nagyvárosok környékén, és egyre több szálloda kínál ingyenes töltést a vendégek elektromos autóinak.
Mától elérhető az energiaügyi minisztérium honlapján a romániai elektromos töltőállomások térképe – számolt be hétfői bukaresti sajtótájékoztatóján Sebastian Burduja tárcavezető.
Idén áprilisban 33,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személyautók száma Romániában 2023 negyedik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 46,8 százalékos növekedést jegyeztek.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!