Fotó: Barabás Ákos
Csaknem 7500-zal, 478 312-ra nőtt idén májusban az előző havi szinthez képest a romániai állástalanok száma, ami 5,4 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2017. július 03., 22:402017. július 03., 22:40
A munkanélküliek aránya továbbra is a férfiak körében magasabb, eléri az 5,9 százalékot, a nőknél 4,7 százalékos szinten áll.
Mint a News.ro hírügynökség is emlékeztet,
A munkáltatók és az elemzők már a minimálbér emelése előtt arra figyelmeztették a szociálliberális kormányt, hogy túl gyors az ütem, és drasztikusan kihathat a szegényebb régiók szakképzettséget nem igénylő munkát végző alkalmazottaira, akik ugyebár a legalacsonyabb fizetéseket viszik haza.
Ezzel párhuzamosan viszont csaknem országszerte munkaerőhiány van, igaz, a szakképzettek iránt mutatkozik hatalmas igény, a vállalkozók már körülbelül egy éve arra panaszkodnak, hogy nem találnak alkalmazottakat.
Szintén hétfőn közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat is a legfrissebb munkanélküliségi adatokat. Mint a közleményből kiderül, az EU 28 tagállamában is az áprilisi 7,8 százalékon stagnált májusban a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta. Ez a legalacsonyabb szint 2008 decembere óta. Egy évvel korábban, 2016 májusában 8,7 százalék volt a munkanélküliségi ráta az EU-ban.
– a 19 tagállamban a szezonálisan kiigazított átlagos munkanélküliségi ráta az áprilisi 9,3 százalékon maradt, így 2009 márciusa óta a legalacsonyabb szinten áll a márciusi 9,4 százalék és a 2016 májusában regisztrált korábbi 10,2 százalék után.
Májusban az Eurostat adatai szerint 19,115 millióan voltak munka nélkül az EU-ban, ebből az euróövezetben 15,034 millióan. Áprilishoz képest a munkanélküliek száma 22 ezerrel csökkent az EU-ban, és 5 ezerrel az euróövezetben. Tavaly májushoz képest az EU-ban 2,122 millióval, az euróövezetben 1,428 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma.
illetve Németországban 3,9 százalékosat, Máltán 4,1 százalékosat, valamint a negyedik legalacsonyabbat Magyarországon, 4,3 százalékosat (áprilisi adat). A legmagasabb munkanélküliségi ráta Görögországban volt, 22,5 százalékos (márciusi adat), valamint Spanyolországban 17,7 százalékos, Olaszországban pedig 11,3 százalékos.
A 25 év alatti korosztályban a legmagasabb munkanélküliségi rátát Görögországban regisztrálták, 46,6 százalékosat (márciusi adat), Spanyolországban 38,6 százalékosat és Olaszországban 37,0 százalékosat, ugyanez a ráta májusban Németországban volt a legalacsonyabb, 6,7 százalékkal.
Az uniós átlag 16,9 százalék, az euróövezeti 18,9 százalék volt májusban, alacsonyabb az egy évvel korábbi 19,0 és 21,3 százaléknál.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!