Fotó: Barabás Ákos
Csaknem 7500-zal, 478 312-ra nőtt idén májusban az előző havi szinthez képest a romániai állástalanok száma, ami 5,4 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2017. július 03., 22:402017. július 03., 22:40
A munkanélküliek aránya továbbra is a férfiak körében magasabb, eléri az 5,9 százalékot, a nőknél 4,7 százalékos szinten áll.
Mint a News.ro hírügynökség is emlékeztet,
A munkáltatók és az elemzők már a minimálbér emelése előtt arra figyelmeztették a szociálliberális kormányt, hogy túl gyors az ütem, és drasztikusan kihathat a szegényebb régiók szakképzettséget nem igénylő munkát végző alkalmazottaira, akik ugyebár a legalacsonyabb fizetéseket viszik haza.
Ezzel párhuzamosan viszont csaknem országszerte munkaerőhiány van, igaz, a szakképzettek iránt mutatkozik hatalmas igény, a vállalkozók már körülbelül egy éve arra panaszkodnak, hogy nem találnak alkalmazottakat.
Szintén hétfőn közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat is a legfrissebb munkanélküliségi adatokat. Mint a közleményből kiderül, az EU 28 tagállamában is az áprilisi 7,8 százalékon stagnált májusban a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta. Ez a legalacsonyabb szint 2008 decembere óta. Egy évvel korábban, 2016 májusában 8,7 százalék volt a munkanélküliségi ráta az EU-ban.
– a 19 tagállamban a szezonálisan kiigazított átlagos munkanélküliségi ráta az áprilisi 9,3 százalékon maradt, így 2009 márciusa óta a legalacsonyabb szinten áll a márciusi 9,4 százalék és a 2016 májusában regisztrált korábbi 10,2 százalék után.
Májusban az Eurostat adatai szerint 19,115 millióan voltak munka nélkül az EU-ban, ebből az euróövezetben 15,034 millióan. Áprilishoz képest a munkanélküliek száma 22 ezerrel csökkent az EU-ban, és 5 ezerrel az euróövezetben. Tavaly májushoz képest az EU-ban 2,122 millióval, az euróövezetben 1,428 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma.
illetve Németországban 3,9 százalékosat, Máltán 4,1 százalékosat, valamint a negyedik legalacsonyabbat Magyarországon, 4,3 százalékosat (áprilisi adat). A legmagasabb munkanélküliségi ráta Görögországban volt, 22,5 százalékos (márciusi adat), valamint Spanyolországban 17,7 százalékos, Olaszországban pedig 11,3 százalékos.
A 25 év alatti korosztályban a legmagasabb munkanélküliségi rátát Görögországban regisztrálták, 46,6 százalékosat (márciusi adat), Spanyolországban 38,6 százalékosat és Olaszországban 37,0 százalékosat, ugyanez a ráta májusban Németországban volt a legalacsonyabb, 6,7 százalékkal.
Az uniós átlag 16,9 százalék, az euróövezeti 18,9 százalék volt májusban, alacsonyabb az egy évvel korábbi 19,0 és 21,3 százaléknál.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!