Fotó: Mediafax
2011. október 04., 07:332011. október 04., 07:33
A tegnapi megbeszélésnek előkészítő, puhatolózó jellege volt, melyen a soron következő tárgyalási fordulók időpontjaiban egyeztek meg a felek, mondta Valentin Ilcaş, a Nokia Metal szakszervezet elnöke. „A tárgyalások október végéig fognak tartani. Jelen pillanatban nem tudok konkrét összeget mondani, csak anynyit, igyekszünk minél többet kialkudni az alkalmazottak számára, hogy valahogy kihúzzák addig, amíg új munkahelyet fognak találni” – nyilatkozta a szakszervezeti vezető, hozzátéve, hogy a kollektív munkaszerződés 2012 márciusában jár le. Ilcaş azt is elárulta, hogy már felvették a kapcsolatot a Nokia egykori bochumi gyárában működő szakszervezettel, s rövidesen meg fogják kapni azon dokumentumokat, melyekből kiderül, hogy milyen összegű végkielégítést kaptak a német munkások a gyár bezárásakor.
A nemeszsuki Nokia-gyárban az év végén áll le a termelés. A vállalat azért zárja be az üzemet, mivel az kisebb hatékonysággal dolgozik, mint az ázsiai termelőegységek. Idén a Nokia romániai leányvállalata már megszüntette a Kolozsváron működő kutatási és fejlesztési központját, ahol 120 szakember dolgozott.
A nemeszsuki üzemet, ahol mobiltelefonokat szereltek össze, 60 millió eurós beruházással építette fel a Nokia. A termelés 2008 februárjában indult meg.
Míg a kormány médiakampányt indított, hogy tompítsa a Nokia kivonulásának negatív pszichológiai hatását, addig az ellenzék igyekszik tőkét kovácsolni a gyár bezárásából. Adrian Năstase PSD-s politikus a kormány elleni bizalmatlansági indítványnak nevezte a finn óriáscég lépését, tegnap pedig mintegy hatvan szociáldemokrata és liberális párttag és szimpatizáns tüntetett a Kolozs megyei prefektúra épülete előtt. A tüntetők, akik között ott volt Remus Lăpuşan, a PSD Kolozs megyei elnöke is, a kormányt és Alin Tişe megyei tanácselnököt kritizáló transzparensekkel vonultak fel. „8000 ember sínyli meg a Nokia kivonulását, ami egy szociális tragédia. A kormány nem tudja maradásra bírni a nagybefektetőket, s az sem normális, hogy egy cég ma bejelenti, hogy holnap távozik” – jelentette ki Lăpuşan. A politikus véleménye szerint a Nokia-gyár bezárásáért a kormány és a Kolozs megyei önkormányzat egyaránt felelős.
A Nokia mellett egy másik finn cég, a Finnair is hátat fordít Romániának. A légitársaság tegnap jelentette be, hogy október 29-én indul utolsó, Bukarest és Helsinki között közlekedő járata. A Finnair azzal indokolta a járat megszüntetését, hogy az veszteséges. A légitársaságnak mostanáig heti tíz járata biztosította az összeköttetést a román és a finn főváros között. A Finnair az észak-európai ország legnagyobb légitársasága, részvényeinek 57 százaléka a kormány tulajdonában van. |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.