2011. november 04., 11:152011. november 04., 11:15
A közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak emelésében bízik Elena Udrea fejlesztési és turisztikai miniszter, a tárcavezető csütörtöki sajtótájékoztatóján kifejtette: reméli, hogy a kormány az indexálás mellett dönt a 2012-es évre nézve, a lakosság pedig visszakaphatja, amit az állam korábban eltulajdonított az állampolgároktól. A lehetséges bér- és nyugdíjemelést megerősítette Mihai Tănăsescu is, aki Románia képviselője a Nemzetközi Valutaalapnál (IMF).
„A kormány a jövő évben megemelné a béreket és nyugdíjakat, ha ezt a gazdasági helyzet is lehetővé teszi, ezzel az IMF képviselői is egyetértenek. A kabinetet egyelőre óvatosságra intették, döntés csak 2012-ben születhet” – fogalmazott Tănăsescu az IMF-küldöttség és a gazdasági minisztérium tagjainak csütörtöki találkozója előtt.
Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke egyébként csütörtökön bejelentette: a szövetség csak abban az esetben fogja megszavazni a 2012-es költségvetési tervezetet, ha a kormány garantálja a bérek és nyugdíjak emelését. „A szerda esti megbeszélésen az IMF képviselőivel egyetértettünk abban, hogy 2 százalékos gazdasági növekedés várható, az ország költségvetési hiánya pedig 1,9 százalékos lesz. A pénzintézet megengedte, hogy Románia 2,5 százalékig növelje a deficitet, ebben az esetben – a maradék 0,6 százaléknak köszönhetően – megoldható a teljesítményalapú bér- és nyugdíjemelés a következő év második felében” – jelentette ki Borbély. Mint mondta, az RMDSZ-nek be kell tartania 2010-es ígéreteit a lakossággal szemben, ugyanakkor azonban a körültekintő kötelezettségek fontosságára is felhívta a figyelmet.
A NewsIn hírügynökség kormánykoalíciós forrásokra hivatkozva közölte: az IMF is beleegyezne a közalkalmazotti bérek és nyugdíjak emelésébe, azonban kizárólag abban az esetben, ha ezt a nemzetközi gazdasági helyzet is lehetővé teszi. A nyilatkozó forrás szerint a jövő év közepétől kerülhetne szóba a fizetések és nyugdíjak növelése Romániában, a jelenlegi világgazdasági feltételek azonban aggasztóak, elsősorban a görögországi helyzet, valamint Olaszország pénzügyi nehézségei miatt. Az illető politikus szerint a harmadik negyedévben jelentős gazdasági csökkenés várható az Unióban, ez pedig Románia exportját is befolyásolni fogja.
Az illető politikus szerint a harmadik negyedévben jelentős gazdasági csökkenés várható az Európai Unióban, ez pedig Románia exportját is befolyásolni fogja.
Miután csütörtökön este tárgyalt a nemzetközi hitelintézetek Bukarestben tartózkodó képviselőivel, Traian Băsescu államfő bejelentette, közösen arra a megállapodásra jutottak, hogy Románia gazdasági növekedése a 2012-es évben elérheti akár a 2 sázalékot is. Az államelnök arra is kitért, hogy a jövő évi költségvetési hiány a bruttó hazai termék (GDP) legtöbb 1,9 százalékát teheti ki.
A kormány szerda este tárgyalt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselőivel az EU-s projektek prioritási listájának 60-ról 100-ra való emeléséről, a pénzintézet azonban csak a kis befektetést igénylő programok finanszírozásába egyezett bele, ezek összértéke kevesebb, mint egy milliárd euró, amelyből 586 millió eurót biztosít az Unió. Az érintett – 2009 és 2011 között aláírt – projektek kivitelezése a legtöbb esetben el sem kezdődött, hasonlóan az eredeti 60 programhoz. A kormány vállalta ezek rekordidő alatt való megvalósítását, a tervek szerint az érintett projektek kivitelezési szintje a jövő év végére 50 százalékos lesz, ezeket egyébként 2012 és 2015 között teljes egészében kell befejezni. |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.