Távozik tisztségéből Adrian Ţuţuianu védelmi miniszter, miután a tárca kedden arról adott tájékoztatást, hogy forráshiány miatt csak részletekben tudják folyósítani a hadsereg alkalmazottainak bérét.
2017. szeptember 05., 17:262017. szeptember 05., 17:26
2017. szeptember 05., 17:312017. szeptember 05., 17:31
A bukaresti védelmi minisztérium kedden közleményben jelentette be, hogy a várt költségvetés-kiigazítás híján két részletben kapják meg ebben a hónapban fizetésüket a tárca alárendeltségébe tartozó intézmények alkalmazottai, elfogyott ugyanis a minisztérium rendelkezésére álló keret. A minisztérium azt is közölte, hogy szeptember 15-én kifizetik a nettó fizetéseket és a zsoldokat, valamint a külföldön állomásozók napidíját, míg a lakbértámogatást, az étkezésre szánt pénzt és más juttatásokat „valamikor szeptember 25-e körül” folyósítják.
A tárca bejelentése nyomán Mihai Tudose miniszterelnök magához rendelte Adrian Ţuţuianu védelmi és Ionuţ Mişa pénzügyminisztert, és kérdőre vonta őket a kialakult helyzet kapcsán. A megbeszélést követően Ţuţuianu bejelentette, hogy vállalja a felelősséget a történtekért, és felajánlotta lemondását a kormányfőnek.
Adrian Ţuţuianu ugyanakkor arról is beszélt, hogy megvan a szükséges anyagi fedezet a hadsereg alkalmazottai bérének fedezésére, és mindössze technikai okok vezettek a fizetés folyósításának késlekedéséhez. „Nincs semmiféle probléma a fizetések folyósításával. Elismertem a kormányfő előtt, hogy hibáztam, amikor időhiány miatt nem tájékoztattam őt és a sajtót a kialakult helyzetről” – nyilatkozta Adrian Ţuţuianu, aki kinevezése előtt a Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátusi frakcióját vezette.
Mihai Tudose kormányfő ismételten leszögezte, hogy a költségvetés-kiigazítás pozitív lesz, és szeptember végéig ismertetik, egy időben a 2018-as évi állami költségvetés tervezetével. A miniszterelnök különben korábban azt mondta, a büdzsével egyidőben a kiegészítő jogszabályoknak is el kell készülniük, főleg az adózás területén, hogy a költségvetés-tervezet megvalósítható legyen. „A legnagyobb kihívás az egységes bértörvény, a jövedelmi adó mérséklése 16-ról 10 százalékra, és a társadalombiztosítási járulékok csökkentése lesz” - mondta Tudose.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!