Fotó: Gov.ro
Nincs patthelyzet a bukaresti kormánykoalícióban a 2023. január elsejétől tervezett nyugdíjemelés kapcsán Kelemen Hunor kormányfőhelyettes, az RMDSZ elnöke szerint. Azt mondja, mindössze arról zajlik az egyeztetés, hogy mekkora inflációs rátával igazítják ki a nyugdíjpont értékét.
2022. november 09., 08:212022. november 09., 08:21
2022. november 09., 09:142022. november 09., 09:14
„Nincs patthelyzet. Amikor megvitatjuk a társadalombiztosítási és az állami költségvetést, akkor kell elfogadnunk. Arról van még vita, hogy mekkora inflációs rátával, mert az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerint ez meghaladja a 16 százalékot. Az a kérdés, mennyit tudunk elviselni, mert a társadalombiztosítási költségvetést az állami büdzséből kell táplálni” – nyilatkozta a szövetség elnöke kedden az Europa FM rádiónak.
Mint ismeretes, Nicolae Ciucă nemzeti liberális párti (PNL) kormányfő hétfőn azt mondta, az általa vezetett alakulat 15 százalékos nyugdíjemelést fog javasolni a koalícióban, amennyiben a jövő évi költségvetés ezt lehetővé teszi.
Nicolae Ciucă miniszterelnök hétfőn úgy nyilatkozott, hogy „amennyiben a költségvetés megengedi”, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 15 százalékos nyugdíjemelést javasol.
Eközben Marius Budăi szociáldemokrata párti (PSD) munkaügyi miniszter úgy vélekedett, 10 százalékkal kellene emelni januártól a nyugdíjakat, és támogatást kellene adni a rezsiszámlák kifizetésére azoknak, akiknek a havi nyugdíja nem éri el a 2200 lejt.
Marius Budăi munkaügyi miniszter szerint 10 százalékkal kellene emelni januártól a nyugdíjakat, és támogatást kellene adni a rezsiszámlák kifizetésére azoknak, akiknek a havi nyugdíja nem éri el a 2200 lejt.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!