Fűtőtestenként akár 200 lejbe is kerülhet munkadíjjal a mérőeszközök felszerelése
Fotó: Barabás Ákos
Egy évvel meghosszabbítják az egyéni költségmegosztók felszerelésének határidejét, és a rászorulókat anyagilag támogatják a hőfogyasztásmérők megvásárlásában – áll a szenátus által kedden elfogadott törvénytervezetben, amelyre a képviselőháznak is rá kell bólintania ahhoz, hogy Klaus Iohannis államfő kihirdethesse, majd megjelenjen a Hivatalos Közlönyben, és hatályba léphessen.
2023. december 13., 15:262023. december 13., 15:26
Minden esély megvan ugyanakkor a hosszabbításra, miután a vonatkozó jogszabályjavaslatot szociáldemokrata (PSD), illetve nemzeti liberális párti (PNL), valamint RMDSZ-es honatyák terjesztették be a parlament elé, miután idén december 31-án lejárna az újabb határidő arra, hogy valamennyi távhővel fűtő romániai lakást felszereljenek egyéni költségmegosztókkal. Miután sokakat anyagilag megterhelne a berendezések megvásárlása és beszereltetése,
A javaslat indoklásába foglaltak szerint a rászorulókat első körben az energiakártyák érvényességének 2024.. március 31-éig történő meghosszabbításával támogatnák. Egyúttal
Ha nem hosszabbítanának, a hatóságok 1000 lejes bírsággal sújthatnának le azokra a háztartásokra, amelyeket az év utolsó napjáig nem látnak el a szükséges eszközökkel.
Fotó: Barabás Ákos
„Mivel a mérési kötelezettség az Európai Unió energiahatékonysági célkitűzéseiből ered, a megfelelésre szánt támogatási intézkedések összhangban vannak a Modernizációs Alapnak az energiahatékonyság javításának és az energiarendszerek korszerűsítésének kulcsfontosságú eszközeként betöltött szerepével. Emellett a határidő meghosszabbítása elősegíti a zökkenőmentesebb átmenetet, és mind a szolgáltatók, mind a fogyasztók számára biztosítja az költségmegosztók telepítéséhez szükséges támogatást” – érvelnek a kezdeményezők a leginkább rászorulóknak nyújtott támogatás mellett.
A szobák számától függően több készülékre van szükség, fűtőtestenként egy-egyre, így a tulajdonos költsége 400–600 lejig is elmehet.
Sokan ugyanakkor nem csak a kiadások miatt ódzkodnak a mérőeszközöktől. Nagyváradon például az elmúlt években éppen fordított tendencia zajlott, és nagyon sok panelházban leszerelték/használaton kívül helyezték a költségmegosztókat, és sokak tapasztalat az, hogy azóta – mivel az emberek már nem spórolnak – melegebb van a lakásokban, a költségek viszont nem nőttek meg.
Szokás szerint kérdéses, hogy kivitelezhető-e a kormány újabb terve, amely szerint egyéni költségmegosztók felszerelésére köteleznék a távhőfelhasználókat. A bukaresti kabinet így kerülné el az energetikai téren beindítandó uniós kötelezettszegési eljárást.
A képviselőház kedden úgy döntött, hogy egy évvel, 2022. december 31-ig kitolja az egyéni fogyasztásmérők felszerelésének határidejét.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!