Fűtőtestenként akár 200 lejbe is kerülhet munkadíjjal a mérőeszközök felszerelése
Fotó: Barabás Ákos
Egy évvel meghosszabbítják az egyéni költségmegosztók felszerelésének határidejét, és a rászorulókat anyagilag támogatják a hőfogyasztásmérők megvásárlásában – áll a szenátus által kedden elfogadott törvénytervezetben, amelyre a képviselőháznak is rá kell bólintania ahhoz, hogy Klaus Iohannis államfő kihirdethesse, majd megjelenjen a Hivatalos Közlönyben, és hatályba léphessen.
2023. december 13., 15:262023. december 13., 15:26
Minden esély megvan ugyanakkor a hosszabbításra, miután a vonatkozó jogszabályjavaslatot szociáldemokrata (PSD), illetve nemzeti liberális párti (PNL), valamint RMDSZ-es honatyák terjesztették be a parlament elé, miután idén december 31-án lejárna az újabb határidő arra, hogy valamennyi távhővel fűtő romániai lakást felszereljenek egyéni költségmegosztókkal. Miután sokakat anyagilag megterhelne a berendezések megvásárlása és beszereltetése,
A javaslat indoklásába foglaltak szerint a rászorulókat első körben az energiakártyák érvényességének 2024.. március 31-éig történő meghosszabbításával támogatnák. Egyúttal
Ha nem hosszabbítanának, a hatóságok 1000 lejes bírsággal sújthatnának le azokra a háztartásokra, amelyeket az év utolsó napjáig nem látnak el a szükséges eszközökkel.
Fotó: Barabás Ákos
„Mivel a mérési kötelezettség az Európai Unió energiahatékonysági célkitűzéseiből ered, a megfelelésre szánt támogatási intézkedések összhangban vannak a Modernizációs Alapnak az energiahatékonyság javításának és az energiarendszerek korszerűsítésének kulcsfontosságú eszközeként betöltött szerepével. Emellett a határidő meghosszabbítása elősegíti a zökkenőmentesebb átmenetet, és mind a szolgáltatók, mind a fogyasztók számára biztosítja az költségmegosztók telepítéséhez szükséges támogatást” – érvelnek a kezdeményezők a leginkább rászorulóknak nyújtott támogatás mellett.
A szobák számától függően több készülékre van szükség, fűtőtestenként egy-egyre, így a tulajdonos költsége 400–600 lejig is elmehet.
Sokan ugyanakkor nem csak a kiadások miatt ódzkodnak a mérőeszközöktől. Nagyváradon például az elmúlt években éppen fordított tendencia zajlott, és nagyon sok panelházban leszerelték/használaton kívül helyezték a költségmegosztókat, és sokak tapasztalat az, hogy azóta – mivel az emberek már nem spórolnak – melegebb van a lakásokban, a költségek viszont nem nőttek meg.
Szokás szerint kérdéses, hogy kivitelezhető-e a kormány újabb terve, amely szerint egyéni költségmegosztók felszerelésére köteleznék a távhőfelhasználókat. A bukaresti kabinet így kerülné el az energetikai téren beindítandó uniós kötelezettszegési eljárást.
A képviselőház kedden úgy döntött, hogy egy évvel, 2022. december 31-ig kitolja az egyéni fogyasztásmérők felszerelésének határidejét.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!