Kelemen Hunor egyeztet a büdzsé sarokszámairól Adrian Câciu pénzügyminiszterrel
Fotó: Gov.ro
Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes kedden az állami kiadások csökkentését célzó sürgősségi rendelet tervezete kapcsán kijelentette, hogy jelenleg nincs szorult helyzetben a költségvetés.
2023. május 09., 19:062023. május 09., 19:06
2023. május 09., 19:162023. május 09., 19:16
Az RMDSZ elnöke a bukaresti parlamentben újságíróknak elmondta: megvalósíthatónak tartja a pénzügyminisztérium honlapján hétfő este közzétett jogszabályjavaslatban előirányzott 5 milliárd lejes megtakarítást. „Ez a tervezet a megfontolt költekezésről, nem a nadrágszíj megszorításáról szól. Mindenki másképp értelmezi. Mi azt mondtuk, hogy nem szabad pazarolni a közpénzt” – mondta a politikus.
Csökkent az infláció, de a költségvetési bevételek megcsappantak – tette hozzá. Az RMDSZ elnöke szerint továbbra is az adóbehajtáson kellene javítani. „Mindenesetre az ismertetett adatok alapján én nem értékelem úgy, hogy szorult helyzetben lenne a költségvetés (...). De rendkívül óvatosnak kell lennünk, mert nehéz időszakon megyünk keresztül. Ugyanakkor nem látom, hogy ezekkel az intézkedésekkel ne tudnánk visszaszerezni a kiesett bevételeket, és meggyőződésünk, hogy ha az állami beruházások jól működnek, akkor a gazdaság is működni fog, és lesz behajtható adó is” – idézte az Agerpres hírügynökség a kormányfőhelyettest.
Nicolae Ciucă miniszterelnök kedden kijelentette, hogy az elfogadás előtt álló sürgősségi rendelet a költségvetési kiadások 5 milliárd lejes csökkentését írja elő. A takarékossági intézkedésekre szerinte azért volt szükség, mert az idei első negyedévben 4,5 milliárd lejes volt a deficit. Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerint ugyanakkor a költségvetési kiadások csökkentését célzó sürgősségi rendelet nem takarékosságról, hanem „források átirányításáról” szól.
Emlékeztetett arra, hogy a nemzetközi hitelminősítők és pénzintézetek szerint Romániában 30 év után először nem a fogyasztáson, hanem a közberuházásokon alapul a gazdasági növekedés. Ilyen körülmények között szerinte természetes, hogy a kormány többet fordítson a befektetésekre. A PSD elnöke – aki május végén vagy június elején átveszi a miniszterelnöki teendőket Nicolae Ciucától – szerint a költségvetési hiány azért nőtt az év első hónapjaiban, mert csökkent a fogyasztás, és megcsappantak az állam bevételei. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy makrogazdasági szempontból a költségvetés helyzete távolról sem riasztó.
Hozzátette, hogy „nem keletkezett 20 milliárd lejes lyuk” az idei büdzsében. Emlékeztetett arra, hogy a Romániában más tagállamokénál nagyobb a gazdasági növekedés üteme. „Ez a rendelet voltaképp a megfontoltság rendelete, ahogy Ciucă miniszterelnök úr szokta mondani” – jelentette ki Ciolacu.
A koalíciós pártok vezetői eldöntötték, hogy 10 százalékkal csökkentik a minisztériumok kiadásait és létszámstopot vezetnek be a közszférában – jelentette be hétfőn a román miniszterelnök.
Nicolae Ciucă liberális miniszterelnök és Marcel Ciolacu szociáldemokrata házelnök hétfőn jelentette be a akarékossági intézkedéseket, a költségvetési hiányt egymilliárd euróval szeretnék lefaragni. A koalíciós megállapodás szerint tíz százalékkal csökkentik a minisztériumok dologi kiadásait, felére csökkentik a minisztériumi tanácsadók számát, és megtiltják, hogy egy tisztségviselő kettőnél több állami intézményben töltsön be igazgatótanácsi tagságot. Létszámstopot vezetnek be a közszférában, de a miniszterelnök szerint figyelembe veszik, hogy az egészségügyben és a tanügyben továbbra is szükség van munkaerőre. Ciolacu szerint az intézkedéscsomag 5 milliárd lejes megtakarítást fog eredményezni az állami kiadásoknál.
A kormány a tervezettnél alacsonyabb költségvetési bevételek miatt kényszerül takarékossági intézkedésekre. Az adóhatóság szerint az első negyedévben az állami bevételek nagyságrendileg egymilliárd euróval kisebbek voltak a tervezettnél, ami az egész évre kivetítve négymilliárd euróval növelné az amúgy is magas (a GDP 4,4 százalékára tervezett) költségvetési hiányt.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!