Fotó: Rheinmetall/Facebook
Többségi tulajdont szerzett a medgyesi Automecanica Mediaș Kft-ben a német Rheinmetall.
2024. február 01., 15:172024. február 01., 15:17
A német fegyvergyártó 72,5 százalékos részesedést vásárolt a katonai járműveket és polgári tehergépjárműveket gyártó medgyesi székhelyű vállalatban – számolt be az Economedia.ro gazdasági portál. A tranzakciót jóvá kell hagyniuk az illetékes romániai hatóságoknak.
„Az Automecanica Mediaș befogadása a Rheinmetall családba újabb fejezete a csoport közép-európai jelentétének megerősítését célzó stratégiánknak, ami hozzájárul az Európai Unió és a NATO védelmi kapacitásainak növeléséhez Európa keleti szárnyán” – idézi az economedia.ro Armin Pappergert, a Rheinmetall ügyvezető igazgatóját.
A Rheinmetall arra számít, hogy középtávon a romániai vegyesvállalat éves árbevétele 100 millió euró körül lesz. A medgyesi üzemben fogják karbantartani és korszerűsíteni a román hadsereg légvédelmi rendszereinek az alvázát.
Az Automecanica tavalyi pénzügyi eredményei még nem ismertek. 2022-ben a 115 főt foglalkoztató cég 378 millió lejes árbevétel mellett 63 millió lej adózás utáni nyereséget ért el.
A magyar olvasó számár a Rheinmetall neve ismerősen csenghet, hiszen Magyarország ettől a cégtől vásárolt Lynx, azaz Hiúz páncélozott gyalogsági harcjárműveket, illetve beszállt a Rheinmetallal közösen a Panther, azaz Párduc harckocsik fejlesztésébe. Emellett légvédelmi rendszereket is vásárol a cégtől.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
szóljon hozzá!