Fotó: Haáz Vince
A hegyvidéki üdülőhelyek, illetve a tengerpart számít a legkeresettebb célpontnak a nyári időszakban a romániai turisták számára, akik kevésbé választják belföldön a városlátogatást – derül ki a Travelminit.ro szállásfoglaló oldal felméréséből. A hazai lakosság körében leginkább a last minute foglalások dominálnak, előleg nélkül és minél kedvezőbb lemondási feltételekkel.
2020. augusztus 17., 14:172020. augusztus 17., 14:17
2020. augusztus 17., 14:202020. augusztus 17., 14:20
Nem mondott le teljesen a nyári üdülési terveiről a romániai lakosság: egy friss felmérés szerint a válaszadók 77 százaléka már nyaralt, illetve utazni készül, míg csupán 23 százaléka adta fel teljesen az idei nyári terveket, de szeretné újratervezni jövőre. A belföldi üdülés nagy előnye, hogy az út könnyen megtehető saját gépjárművel, változatosak a szállástípusok, alacsonyabbak az árak, és lehetőség van üdülési utalványokkal fizetni. A Travelminit.ro online szállásfoglaló oldal felméréséből kiderül, hogy a válaszadók 88 százaléka választotta a belföldi turizmust.
A kedvenc helyek közé a hegyi nyaralás, különösen Erdély tartozik, a válaszadók 46 százaléka választotta, ezt követi a tengerpart 32 százalékkal. Az előző évektől eltérően – amikor az utazók körülbelül egynegyede iktatott be városlátogatást a főbb városokban – idén inkább a vidéket választják és az agroturisztikai szállásokat.
Ebben az évben a hazai lakosság sokkal jobban odafigyel a szállásra szánt keretre. A válaszadóknak szinte fele jelezte, hogy 100 és 200 lej közötti összeget szánt egy éjszakára, és 28 százaléka azt, hogy 200 és 300 lej közötti összeget éjszakánként. A hazai turisták igyekeznek minél inkább csökkenteni a foglalás kockázatait, így főként utolsó pillanatban foglalnak, előleg nélkül vagy minimális előleggel, és olyan lemondási határidőt választva, amely lehetővé teszi, hogy az érkezést megelőző 48 óráig lemondják a foglalást. Továbbra is a vakációs jegyek jelentik a fő fizetőeszközt a Travelminit.ro oldalon.
Az utazók a hoteleket és panziókat keresik leginkább, mivel ezek a koronavírus-járvány idején betartják a higiéniai intézkedéseket és a távolságtartást. A vírusfertőzésnek való kitettségtől és a megfertőződéstől való félelem a két legfőbb ok, amiért a hazai turisták megváltoztatták az idei nyaralási terveiket. A válaszadók 64 százaléka fél a megfertőződéstől vagy a kötelező karantén bevezetésétől. A felmérés azt mutatja, hogy az utazók a magas színvonalú panziókat (43 százalék), illetve a hoteleket (34%) vélik a legbiztonságosabbaknak, és 78 százalék jelezte azt, hogy a megelőző intézkedéseket megfelelően betartják.
Különben az ötezer romániai szálláshelyet – hoteleket, panziókat, apartmanokat, vendégházakat, kulcsosházakat és kempingeket – magában foglaló szállásfoglaló oldal szerint az idei szezonban az első csúcspontnak az a hétvége számított, amelyre a Mária-ünnep esik. Augusztus 14. és 16. között nagyon sok belföldi idegenforgalmi övezet jelzett több mint 95 százalékos foglaltságot.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!