Fotó: Bíró Kovács Blanka
A bürokratikus eljárások miatt késik a sepsiszentgyörgyi ipari park és a napelempark beindítása. Bár ezeknek a létesítményeknek jövedelmet kellene generálniuk a városnak, a hosszadalmas hivatalos eljárások miatt egyelőre ráfizetésesek.
2017. május 29., 08:092017. május 29., 08:09
2017. május 29., 22:382017. május 29., 22:38
Minderre Antal Árpád polgármester irányította rá a figyelmet. Elmondta, folyamatban van az iparipark-minősítés megszerzése, ám
„Vannak más érdeklődők, működhetne az ipari park, ám a hosszadalmas, értelmetlen procedúra miatt telnek az évek. Abszurd dráma ez az ország” – fogalmazott az elöljáró.
A Sepsiszentgyörgy melletti szépmezői ipari park 24,6 millió lejből épült, az összeg háromnegyedét hívták le a Regionális Operatív Program révén, a többit helyi költségvetésből fedezték. A 16 hektáros létesítmény a számítások szerint 10-14 céget tud befogadni, beindulásával legalább 300 új munkahely jön létre. A pályázatot tavaly júniusban zárták le, akkor folyamodhattak az ipari minisztériumhoz az iparipark-minősítésért, a procedúra azóta is húzódik.
Hasonló a helyzet a szintén uniós forrásból már tavalyelőtt elkészült napelemparkkal is, ahol
Először azért késett a beindítása, mert a liberalizált árampiacon csak a tőzsde közvetítésével lehetett volna értékesíteni a megtermelt energiát, majd ezt a helyzetet egy tavaly megjelent kormányhatározat tisztázta, és lehetővé tette, hogy az áramszolgáltató közvetlenül átvegye a napelemparkokban megtermelt energiát.
A sepsiszentgyörgyi park a városi közvilágítás, a városháza, az önkormányzatnak alárendelt intézmények – iskolák, szociális, művelődési intézmények – energiaszükségletének 85 százalékát tudná fedezni, tehát évi mintegy kétmillió lejes megtakarítást eredményezne a városnak.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!