Túl nagyot álmodtak? A Pro Infrastruktúra szerint esély sincs a kormány terveinek megvalósulására
A román kormány által az idei év folyamán átadni tervezett 180 kilométer autópályának még a negyede sem épül meg a Pro Infrastruktúra Egyesület szerint. Az RMDSZ közben azt mondja, sikerült többletforrást kilobbiznia a szociálliberális koalíciótól sztrádaépítésre.
2019. február 13., 09:392019. február 13., 09:39
Cáfolni sietett az autópálya-építések előrehaladását árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület Rovana Plumb ügyvivő közlekedési miniszter bejelentését, miszerint az idei év végéig megépül 180 kilométernyi sztráda. A szervezet ismételten közölte, számításai szerint
A civilek friss Facebook-bejegyzésükben a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) által terjesztett „hazugságjárványról” beszélnek, amit „minden szűrő nélkül” átvesz a politikum. Név szerint említik Plumbon kívül még Călin Popescu-Tăriceanut, a szenátus, illetve a kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnökét.
„Az állami költségvetés vitáján Rovana Plumb felelősség, szégyen és gondolkodás nélkül azt ígérte, hogy a 2019-es év végéig átadnak 180 kilométer autópályát. Egyebek mellett
a kivitelezés határideje pedig 19 hónap (A3 Bors–Bihar), 24 hónap (A3 Barcarozsnyó–Keresztényfalva) vagy 3 év (A7 Bákó körgyűrűje és DX12 Craiova–Slatina)” – támasztják elő prognózisukat a civilek. Majd felteszik a kérdést, hogy vajon ezúttal történik-e valami, amikor az év végén „a most pufogtatott nyilatkozatokról nyilvánvalóan bebizonyosodik, hogy a naivaknak szánt ígéretek, durva félretájékoztatások és emeletes hazugságok voltak?” „Nem, semmi! – adják meg rögtön a választ. – Mivel senki sem vonja felelősségre ezeket az egyéneket, akikben egy csepp szégyenérzet vagy jóérzés sincs”.
Közben az RMDSZ szintén Facebook-bejegyzésben számolt be a kormánnyal a 2019-es évi állami költségvetésről folytatott tárgyalásokon elért eredményekről, többek között arról, hogy
Emellett – teszi hozzá az alakulat – a megyei önkormányzatoknak 300 millió lej helyett 600 millió lejt biztosítanak utak korszerűsítésére, pénzt különítenek el jelentős kórházi befektetésekre Kovászna, Maros, Szilágy és Hargita megyében, a marosvásárhelyi repülőtér további korszerűsítésére, a brassói repülőtér megépítésére, illetve Kolozsváron és Csíkszeredában magyar pedagógus-továbbképző központ létrehozására. „További módosításokkal készülünk a parlamentben. A pénteki végszavazás előtt döntjük el, hogyan szavazunk” – közölte bejegyzésében az RMDSZ.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!