Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

hiány

Elkerülhetetlen az adóemelés? Ha az új kormány nem lép gyorsan, a tavalyhoz hasonlóan 9 százalék körül alakulhat a költségvetés hiánya

Fotó: Borbély Fanni

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott – irányította rá a figyelmet szerdán – saját értesüléseire hivatkozva – a Profit.ro gazdasági és pénzügyi portál. Mindez gyors cselekvésre kell hogy kényszerítse az elnökválasztás után megalakuló új kormányt. Nem lesz könnyű dolguk, az elemzők is egyre többször emlegetnek adóemelést, amit amúgy kedden Ilie Bolojan ügyvivő államfő sem zárt ki.

Bálint Eszter

2025. május 14., 17:522025. május 14., 17:52

2025. május 14., 17:542025. május 14., 17:54

A Profit.ro birtokába jutott friss számsorok ugyanakkor azt mutatják, hogy a pénzügyminisztérium 2025 első négy hónapjára vonatkozó eredménye lényegesen gyengébb, mint a 2024. január–április periódusra vonatkozók, mivel 2024 áprilisában a kormány a májusi nyugdíjakat is előre kifizette az ortodox húsvét előtt.

A tavalyi év első négy hónapjának tényleges hiánya 2,7 százalék volt, ha eltekintünk a májusi nyugdíjak idő előtti kifizetésének 0,53 százalékos hatásától – húzza alá az elemzés.

Így viszont nagyon nehéz lesz Bukarestnek tartania az Európai Bizottsággal egyeztetett hétéves tervnek az idei évre vonatkozó vállalását, ami szerint 2025-ben 7 százalék alá szorítja vissza a költségvetés hiányát,

miután tavaly a deficit elérte a GDP 9,3 százalékát, ami a legmagasabb szint az EU-ban, és egyben a legmagasabb arány a 2009-es 9,4 százalékos rekord óta, beleértve a 9,2 százalékos szintet is, ami a pandémia miatt alakult így.

A nehéz költségvetési helyzet pedig azt jelenti, hogy a leendő kormánynak gyorsan kell cselekednie az államháztartás stabilizálása érdekében, és számos elemző szerint a legvalószínűbb, hogy egy esetleges adóemelés már a döntést követő hónaptól életbe lép.

Az Profit.ro újságírója szerint az egyik hónapról a másikra könnyen emelhető adónem az áfa és a jövedéki adók.

Az áfa esetében pedig már régóta rebesgetik, hogy az általános kulcs akár két százalékponttal, 19 százalékról 21 százalékra emelkedhet.

Az áfa egy százalékpontos emelése egy év alatt mintegy 6 milliárd lej bevételt hoz. Mivel fél évre vonatkozna, a két százalékpontos emelés a számítások szerint szintén 6 milliárd lejes bevételt jelent.

A többi adónemet 2026. január 1-jétől emelhetné a következő kormány elemzők szerint.

korábban írtuk

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

„A hiány csökkentése feltétlenül szükséges”

„A választások eredményétől függetlenül a hiányt csökkenteni kell – és valószínűleg csökkenteni is fogják –, mert ellenkező esetben a finanszírozási költségek jelentősen emelkedhetnek. Meggyőző költségvetési csomag nélkül véleményünk szerint jelentős az ország leminősítésének valószínűsége” – értékelt a Profit.ro megkeresésére Ștefan Posea, az ING Bank Románia közgazdásza, aki szerint

gyors változtatás nélkül idén is 9 százalék körül alakulhat a költségvetés hiánya.

„A hiány csökkentése feltétlenül szükséges. Ha a GDP 9 százaléka felett maradunk, akkor veszélyzónába kerülünk, és reális a kockázata annak, hogy a hitelminősítést bóvlira (angolul junk, ami a befektetésre nem ajánlott kategória – szerk. megj.) rontják. Egy koherens és jól kalibrált költségvetési csomag, amelyet a lehető leghamarabb elfogadnánk, valószínűleg megnyugtatná a piaci feszültségeket” – fogalmazta meg az elemző.

Aki választ próbált adni arra a mindenkiben felmerülő kérdésre is: hogyan képzelne el ő egy ilyen költségvetési csomagot.

Idézet
Ez a csomag elvileg tartalmazhat néhány adóemelést.

Nem mindegy, hogyan hajtják végre ezeket, de Románia esetében a végrehajtás gyorsasága is számít. A legfontosabb intézkedések célja a hatékonyabb adóbehajtás és a szürkegazdaság elleni küzdelem, amelyet az ANAF digitalizációs reformjai, valamint az állami kiadások átcsoportosítása segít. A rövid határidő, amelyen belül az intézkedéseknek eredményt kell hozniuk, az egyik fő adó emelését is eredményezheti” – részletezte Posea azt követően, hogy minap a Költségvetési Tanács elnöke is „elkerülhetetlen” adóemelésről beszélt, és Ilie Bolojan ügyvivő államfő sem zárta ki annak a lehetőségét, hogy ezt valamilyen formában meg kell lépni a deficit visszaszorítása érdekében.

korábban írtuk

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD
Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.

Árfolyam: nem látnak okot a túlzott aggodalomra

A közgazdász beszélt ugyanakkor a lej gyengüléséről is.

Idézet
Az árfolyamra nehezedő leértékelődési nyomást főként az táplálja, hogy a pénzpiacok pesszimistábbak a költségvetési hiánynak az Európai Bizottság számára is elfogadható időhorizonton belüli kiigazítására vonatkozó kilátásokkal kapcsolatban.

A pártok közötti tárgyalások egy új, teljes jogkörrel rendelkező kormány megalakításáról elhúzódhatnak, és ez újabb bizonytalanságot hozott a pénzügyi piacokra. Ez újabb kérdéseket vetett fel az ország besorolásának esetleges leminősítésével kapcsolatban, és a piaci szereplők most már egyre inkább számolnak ezzel a valószínűséggel” – vélekedett Ștefan Posea.

Az ING ennek ellenére sem túlzottan borúlátó, egyelőre fenntartja az idei évre vonatkozó árfolyam-előrejelzését, és úgy véli, hogy a román deviza kiheverheti veszteségeit.

„Fontos azonban a tágabb képet is nézni: a pénzügyi piacokon gyakran előfordulhatnak ilyen volatilitási epizódok, amelyek akkor enyhülnek, amikor újra összhangba kerülnek a gazdasági alapelvekkel. Jelen pillanatban nem tartjuk szükségesnek, hogy megváltoztassuk az ING Bank év végi, 5,05 lej/euró árfolyam-előrejelzését. Ez nem zárja ki, hogy a közeljövőben az árfolyam 5,10 közelében marad” – véli Posea.

korábban írtuk

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

Gyengült szerdán a lej az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,45 banival (0,09 százalékkal) 5,1036 lejre nőtt a keddi 5,0991 lejről. Ezzel szemben az amerikai dollárhoz képest erősödött a lej, a dollár árfolyama 5,59 banival (1,22 százalékkal) 4,5335 lejre csökkent a keddi 4,5894 lejről. A svájci frank árfolyama 1,56 banival (0,28 százalékkal) 5,4412 lejre csökkent az előző árfolyam szerinti 5,4568 lejről. Az arany grammonkénti ára a keddi 480,3618 lejről 471,3738 lejre esett vissza szerdán.

És a kamatokkal mi lesz?

Az állampapírok után fizetett és a bankközi kamatok kapcsán pedig úgy vélekedett: „ez egy természetes piaci reakció a költségvetési és politikai bizonytalanságra. Egyértelmű hiánycsökkentési terv hiányában a befektetők magasabb kockázati felárat követelnek a kormány finanszírozásáért. Románia pedig – a jelentős hiány és hosszan tartó bizonytalanság miatt – korábban és intenzívebben érzi ezeket a feszültségeket, mint más gazdaságok”.

Ugyanakkor banki elemzők korábban arra számítottak, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) – amelynek amúgy június 16-án, pénteken lesz a soron következő kamatdöntő ülése – idén csökkenteni fogja a kamatlábakat, az elmúlt valamivel több mint egy történései viszont már megvilágításba helyezik a korábbi előrejelzéseket.

Idézet
A kamatcsökkentés még mindig lehetséges, de ez az infláció pályájától és a költségvetési terv hitelességétől is függ.

Ha gyorsan megjelenik egy világos deficitcsökkentési terv, akkor újra megnyílik a tér a monetáris lazítás előtt. Ennek hiányában azonban a román jegybanknak óvatosnak kell maradnia. Az árfolyam leértékelődéséből eredő inflációs nyomás is alakítja a mutatót” – mondta a közgazdász.

Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden bejelentette adatsorok szerint áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában. A Román Nemzeti Bank legutóbbi előrejelzésében a korábbi 3,5 százalékról 3,8 százalékra módosította a 2025 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2026 végére pedig 3,1 százalékos inflációra számít.

Az idei év első három hónapjában 7,656 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya, ami 80 százalékos növekedést jelent a 2024 január-márciusában jegyzett 4,201 milliárd euróhoz képest – tájékoztatott szerdán a Román Nemzeti Bank. A közlemény szerint az áruforgalmi egyenleg 1,997 milliárd euróval magasabb deficitet, a szolgáltatási egyenleg 503 millió euróval alacsonyabb többletet, az elsődleges jövedelmek egyenlege 140 millió euróval alacsonyabb deficitet, a másodlagos jövedelmek egyenlege pedig 1,095 milliárd euróval alacsonyabb többletet mutatott. A jegybank adatai szerint 2025 januárjában, februárjában és márciusában a teljes külső adósság 514 millió euróval 205,407 milliárd euróra nőtt. A hosszú lejáratú külső adósság 2025. március 31-én 156,881 milliárd eurót, a teljes külső adósság 76,4 százalékát tette ki, és 1,2 százalékkal volt nagyobb, mint 2024. december 31-én. A rövid lejáratú külső adósság 48,526 milliárd eurót, a teljes külső adósság 23,6 százalékát tette ki, ami 2,7 százalékkal volt kevesebb, mint 2024 végén. A hosszú távú adósságszolgálati ráta 2025 első három hónapjában 11,5 százalék volt, szemben a 2024-es 19,6 százalékkal. Az áruk és szolgáltatások importfedezettsége 2025. március 31-én 5,7 hónap volt, akárcsak 2024. december 31-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint
2025. május 13., kedd

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók

Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók
2025. május 13., kedd

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD
2025. május 13., kedd

Stagnált áprilisban az infláció, a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben

Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Stagnált áprilisban az infláció, a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben
2025. május 13., kedd

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket

Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket
2025. május 12., hétfő

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét

A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét