Nehezen halad a kataszteri program: a jogszabályt többször is módosították, de számos más ok hátráltatja a telekkönyvezést

Nehezen halad a kataszteri program: a jogszabályt többször is módosították, de számos más ok hátráltatja a telekkönyvezést

A hátráltató tényezők egyike, hogy sok megyében a kataszteri nyilvántartáshoz szükséges birtoklevelek felét sem kapták meg a földtulajdonosok

Fotó: Gecse Noémi

Ismét módosították néhány napja a 2015-ben megjelent kataszteri törvényt, azonban az állami finanszírozású országos kataszteri program így sem halad a kívánt ütemben. A telekelési folyamat számos hátráltató tényezője mellett az egyik legnagyobb gond, hogy sok faluban a korábbi önkormányzatok és földosztó bizottságok rossz munkát végeztek.

Makkay József

2020. október 17., 09:012020. október 17., 09:01

2020. október 17., 09:442020. október 17., 09:44

A legtöbb erdélyi megyében a topográfiai munkálatok továbbra is vontatottan haladnak miközben már öt év eltelt abból a – nyolcéves, 2023 májusáig terjedő – periódusból, amelyet megjelöltek a romániai kataszteri helyzet rendezésére.

Mint ismeretes, az országos kataszteri és telekkönyvezési programot szabályozó törvény 2015 májusában jelent meg a Hivatalos Közlönyben. A jogszabály többek között azt is kimondja, hogy

a földtulajdonosok számára az egész ország területén állami finanszírozással ingyenessé válik a bel- és külterületek telekkönyvezése.

A törvény értelmében a polgármesteri hivatalok nyilvános licit keretében köthetnek szerződést a megyei kataszteri hivatalok által elismert földmérő cégekkel, hogy az adminisztratív területi egységükben található valamennyi földtulajdont felvezethessék az országos kataszteri programba, azaz minden földterületet telekelni lehessen.

RMDSZ-javaslatra módosított törvény

Az elmúlt években rendre kiderültek a kataszteri törvény hiányosságai, amelyek nagyban hátráltatják a még hátralevő nagy mennyiségű terep- és irodai munka elvégzését. Tánczos Barna RMDSZ-szenátor – akinek törvénymódosító javaslatát szerdán fogadta el a szenátus plénuma –, a Krónikának elmondta: az elmúlt három-négy évben többször is sikerült úgy módosítani a kataszteri törvényt, hogy az megfeleljen a földtulajdonosok igényeinek.

A legnagyobb gondnak a zsebszerződésekkel megvásárolt földterületek tulajdoncseréje bizonyult, mivel törvényesen földterületet is csak közjegyző előtti adás-vételi-szerződéssel lehetne eladni.

Hosszú évekkel ezelőtt a kézzel írott szerződések megkötése után és az örökösök szétszóródásával nagyon nehéz vagy szinte lehetetlen ezt kivitelezni, másrészt az ország sok régiójában nem is érné meg, hiszen az ezzel járó jogi és adminisztratív procedúra költségei meghaladják a termőföld piaci értékét.

Az RMDSZ javaslatára két évvel ezelőtt elfogadott módosítás rögzítette, hogy a visszaigénylést kérő volt tulajdonos nevére megnyitott telekkönyvbe az új tulajdonos bejegyezheti a birtoklási igényét. Amennyiben erről a volt tulajdonossal vagy az örökösökkel közmegegyezés van, és a birtoklási jogot három éven belül senki nem támadja meg, az új tulajdonos telekkönyvezheti a területet.

Galéria

Sok esetben a korábbi településvezetők keze alatt dolgozó földosztó bizottságok nem végeztek jó munkát

Fotó: Pál Árpád

A mostani törvényjavaslat több területen is a két évvel ezelőtti jogszabály-változtatást módosította, amivel tovább könnyítettek a helyi önkormányzatok, a földtulajdonosok, illetve az örökösök helyzetén. Tánczos Barna szerint

a vezérelv az, hogy a használati jogot bírósági folyamat nélkül, adminisztratív úton lehessen a telekkönyvbe bejegyeztetni.

„A módosítás nemcsak a zsebszerződések ügyét rendezi megnyugtatóan, hanem a család dolgát is megkönnyíti, amennyiben a birtok szétosztásáról egyetértés van. Gördülékenyebb lesz a hagyatéki tárgyalás lefolytatása is. Az örökhagyó nagyszülő nevére megnyitott telekkönyvbe például bekerülhet az új tulajdonos, aki már korábban megvásárolta a földet, de bekerülhet az unoka is, aki a család közös beleegyezésével használja a földterületet” – fogalmazott lapunknak az RMDSZ-politikus. Hozzátette,

a végleges telekelésig szükséges három év viszonylag rövid időszak, ha figyelembe vesszük, hogy a bírósági eljárás időben és pénzben sokkal többe kerül.

Az országos kataszteri programban történő telekelési folyamat azonban egyelőre lassan halad.

Tánczos szerint országos szinten ma már elegendő állami forrás áll az önkormányzatok rendelkezésére, hogy mindenki részt vehessen a programban. A politikus rámutatott, Hargita megyében például már minden önkormányzatban elkezdődött a kataszteri program. Ahol jó kivitelezőre találtak, ott a folyamat utolsó szakaszánál tartanak, máshol lassabban megy, de mindenhol beindult. „Ez nagymértékben függ attól, hogy az önkormányzat mekkora lendülettel ássa bele magát a munkába. Egy visszafordíthatatlan folyamatról van szó, így előbb-utóbb minden településen befejezik a telekkönyvezést” – érvelt Tánczos Barna Hargita megyei szenátor.

Galéria

Fotó: Gergely Imre

A telekkönyvezést hátráltató okok

Sztranyiczki Szilárd jogász, földmérő szakember, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tanára – aki a rendszerváltás után húsz esztendeig dolgozott a Kolozs megyei kataszteri hivatalban –, visszafogottabban látja az állami finanszírozású tömeges telekkönyvezés eredményességét. Véleménye szerint

a telekkönyvezési munkát nagyban hátráltatja, hogy sok megyében a kataszteri nyilvántartáshoz szükséges birtoklevelek felét sem kapták meg a földtulajdonosok.

A kolozsvári szakember úgy látja, a nagy hajrában a szekeret fogták a lovak elé: úgy akarnak mindenhol gyors iramban telekkönyvezni, hogy hiányoznak a szükséges alapok.

„Sok településen vannak rossz tapasztalataim az állami finanszírozást elnyerő topográfiai cégek munkájával kapcsolatban. A jó munkához az kellene, hogy az adott háttérrészben az összes tulajdonos jelenlétében történjen meg a földmérés, aminek eredményeit majd az irodában véglegesítik. Ezzel szemben ezt az időigényes részt igyekeznek megtakarítani, és a régebbi tereprajzokra, meg különböző más bejegyzésekre hagyatkoznak” – fogalmazott Sztranyiczki Szilárd. Mint kifejtette,

a végeredmény sok esetben olyan kataszteri nyilvántartás, amellyel a földtulajdonosok jó része elégedetlen, és perek sokaságát indíthatja el.

A kevés kiállított birtoklevél hátterében a szakember számos okot lát. A leggyakoribb baj, hogy a korábbi településvezetők keze alatt dolgozó földosztó bizottságok nem végeztek jó munkát. Sok helyen nem pontosak a terepen végzett mérések, másrészt az is gyakori jelenség, hogy olyanok is földhöz jutottak, akiknek ehhez nem lett volna joguk. Ha ilyen esetben birtoklevelet is kiállítottak, azt csak bírósági úton lehet megsemmisíteni.

A jogi procedúrától legtöbben ódzkodnak, de ahol a földterületek nem túl értékesek, ott meg sem éri a több éves perlekedés.

A visszás ügyek azonban megakasztják egész faluközösségek restitúciójának a békés rendezését. Az állami finanszírozású kataszteri rendezés azonban a legtöbb földtulajdonos számára az egyetlen lehetséges út a telekkönyvezésre. Ez magánúton is megoldható, de a szakember szerint csak olyan településeken éri meg, ahol a föld értéke ezt indokolja, különben drágább lesz a leves, mint a hús.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

Túl kevés az állami forrás

Kolozs megyében tavaly 16 község hirdethetett licitet az állami finanszírozású kataszteri program keretében, az eddigi tapasztalatok azonban nagyon vegyesek. Egyetlen községben, Borsaújfaluban sikerült befejezni a topográfiai munkát, több közigazgatási egységben pedig el sem kezdhették, mert a meghirdetett versenytárgyalásra egyetlen földmérő cég sem jelentkezett. Tordaszentlászló község frissen megválasztott RMDSZ-polgármestere, Asztalos István – aki korábban alpolgármesterként dolgozott – a Krónika érdeklődésére elmondta, az államilag ajánlott parcellánkénti 60 lej olyan kis összeg, amiért a környéken nem találnak kivitelezőt. „Mivel a törvény ezt tiltja, a polgármesteri hivatal saját forrásból nem egészíthette ki az összeget, így a kiutalt 300 ezer lejt vissza kellett fizetni. Idén februárban a prefektus jelenlétében volt egy közös megbeszélésünk, ahol azt ígérték, hogy augusztusra megemelik az összeget, de azóta sem kaptunk semmiféle visszajelzést” – magyarázta az elöljáró.

Pedig a községben is nagyon elkelne a kataszteri rendezés, hiszen a földterületeknek mintegy 35 százaléka van telekkönyvezve, és hatvan százalékára sikerült birtoklevelet kiállítani. Asztalos szerint azokban a falvakban, ahol termelőszövetkezet működött, nagyjából rendeződtek a birtokviszonyok. Két román faluban van gond, ahol nem volt kollektivizálás, és a hiányzó dokumentumok miatt nehéz kibogozni az egykori tulajdonosok és örökösök pontos kilétét.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány