Napelem tömbházon: igazságos hozzáférést kellene biztosítani minden lakó számára
Fotó: Pixabay.com
A tömbházlakók villanyszámlájának jelentős csökkenését eredményezheti az energiaügyi minisztérium által kezdeményezett Urban Up program, amelynek keretében a lakótársulások napelemes áramtermelő rendszereket telepíthetnek a társasházakra – véli a Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE). Bár a jelenlegi jogszabályok nem teszik lehetővé a közös napelemrendszer által megtermelt áram egyéni felhasználását, jövőre változhat a helyzet.
2024. december 09., 08:012024. december 09., 08:01
Az érdekvédelmi szervezet azok után reagált a kezdeményezésre, hogy a szaktárca közvitára bocsátotta a tömbházak számára elképzelt Urban Up napelemprogram tervezetét.
A jelenlegi jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a bérlők ezt az energiát elosztva, egyénileg használják fel. Vannak azonban megoldások” – idézte az Agerpres az APCE-t.
A szervezet hangsúlyozta, a jelenlegi jogszabályok szerint a társasház közös tetőzetén megtermelt energiát nem lehet felosztani és egyénileg felhasználni a lakástulajdonosok által. Csak a közös helyiségekben, világításra és a lift működtetésére lehet „bevetni”, az energiafelesleg pedig – amely igen jelentős – a szolgáltatóhoz kerül. A többletet csak két évvel a számlázás után fizetnék ki.
Ez lehetővé teszi, hogy a fotovoltaikus rendszer által termelt energiát egyenlő arányban osszák el a panel összes lakója között, így biztosítva az igazságos hozzáférést minden lakó számára – olvasható az APCE közleményében.
Az idézett forrás szerint a Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége, illetve az energiaügyi minisztérium közötti megbeszélések eredményeként
Így e jogi keret elfogadása lehetővé teszi majd, hogy egy különálló lakásokkal rendelkező épület minden tulajdonosa felhasználhassa a közös tetőn megtermelt energia rá eső részét. Ezt az energiát közvetlenül levonják majd az egyes lakások által elfogyasztott összes energiából, így valamennyi lakástulajdonos (vagy bérlő) számára gazdasági előnyt biztosít a fenntarthatóság jegyében.
Az Urban Up nevű kormányprogram a tervek szerint 150 millió lejes költségvetéssel rendelkezik majd, tehát 1500 lakótársulás élhet az egyenként 100 ezer lejes támogatással. Adrian Vintilă, az energiaügyi miniszter tanácsadója szerint hat hónapja dolgoznak a projekten. Elképzelésük szerint egy minimum 10 kilowatt teljesítményű napelemrendszer lesz majd telepíthető 50 százalékos tárolókapacitással.
hogy – a legoptimistább elképzelések szerint – 2025 nyarán már áramot termeljenek az első, a program révén tömbházakra felszerelt fotovoltaikus rendszerek. Hivatalos adatok szerint csak Bukarestben több mint 15 ezer tömbház található, és ha ezeket az épületeket mind napelemrendszerekkel szerelnék fel, a megtermelt energia több mint 600 megawatt lehetne.
Júniusi összeállításunkban már bemutattuk, jelenleg mi a helyzet a tömbházakra szerelhető napelemekkel Romániában, melyek a benne rejlő lehetőségek és buktatók.
Havonta több ezer napelemes rendszert telepítenek, a termelő-fogyasztók száma év végére elérheti a 200 ezret. Az ingyenárammal kecsegtető fejlesztés azonban egyelőre a háztulajdonosok kiváltsága, pedig csökkenthetné a társasházakban lakók számláját is.
Miközben öt–tíz évvel ezelőtt szűkebb és tágabb ismeretségi körünkben alig akadt olyan munkavállaló, aki távmunkában vagy otthonról dolgozott volna, a pandémia olyanokat is belekényszerítettek a helyzetbe, akik soha nem áhítoztak erről.
Rég nem látott hosszúságú új autópálya- és autóút-hálózatot használhatott a Mikulás idén Romániában, ha netalántán ezt a közlekedési módot választotta, az angyal pedig már rekordot jelentő hosszon száguldozhat.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a GDP 0,4 százalékkal nőtt az euróövezetben és az EU-ban 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Magyarországon, Lettországban és Romániában jegyezték.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) lefelé módosította az idei harmadik negyedévi gazdasági növekedésre vonatozó előrejelzését, miután előző jelentésében úgy becsülte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) stagnálni fog az előző negyedévhez képest.
A Penny Market üzletlánc friss gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Az EU-ban és az euróövezetben októberben átlagban 0,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Bulgáriában, Szlovákiában és Romániában jegyezték – közölte szerdán az EU statisztikai hivatala.
szóljon hozzá!