2011. november 08., 09:162011. november 08., 09:16
Az Ebihoreanul.ro hírportálnak Ioan Gligor fugyivásárhelyi alpolgármester azt nyilatkozta, a kijelölt telek a község határában fekszik, mintegy 600 méteres távolságra az E60-as főúttól. A vállalkozó mintegy száz pannót szerel majd fel ide, amelyeket a nagyobb hatékonyság érdekében dél felé irányítanak. Az egyenként 230 wattos napkollektorok mindegyike havi 30 kilowattórányi energiát lesz képes termelni, legalábbis a nyári hónapokban. Az össztermelés nagyjából negyven család havi átlagfogyasztásának megfelelő árammennyiséget ér majd el, amelyet a befektető a vonatkozó törvényeknek megfelelően az országos áramhálózatnak ad el. A hírportál úgy tudja, a megújuló energiaforrásokra meghirdetett kormányprogramra összesen 420 projekt érkezett be, köztük hét Biharból, ám mind közül összesen tizennégyet finanszírozott végül a gazdasági minisztérium, Bihar pedig teljesen kimaradt a szórásból. Romániában az átlag a 210 napsütéses nap évente, ami a napenergia-előállítás szempontjából jó potenciált jelent, a napkollektorparkok létrehozása azonban költséges, ezért az ilyen jellegű befektetések ritkák.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.