Florin Cîțu szerint a költségvetés bevételei idén még mindig magasabbak, mint tavaly, amikor bővült a gazdaság
Fotó: Román pénzügyminisztérium
A román kormány 4,2 százalékos gazdasági csökkenésre számít idén, ami nagyobb visszaesést jelent a korábban közölt 3,8 százalékhoz mérten. A rövidesen elfogadásra kerülő költségvetés-kiigazítás nyomán ugyanakkor a hazai össztermék (GDP) 9,1 százalékára fog emelkedni az államháztartási hiány – jelentette be szerdán Florin Cîţu pénzügyminiszter.
2020. november 18., 15:112020. november 18., 15:11
2020. november 18., 15:212020. november 18., 15:21
A tárcavezető közölte, hogy az Orban-kormány asztalán van az idei harmadik költségvetés-kiigazítás, amelyet hamarosan elfogadnak. A tervezet sarokszámai szerint az államháztartási hiány az év végén eléri az össztermék (GDP) 9,1 százalékát, ami szintén magasabb, mint a korábban remélt 8,6 százalék. Ez a hiány abszolút értékben 96 milliárd lejnek felel meg. Közölte, hogy a jövő évre 7 százalékos GDP-arányos deficitet terveznek.
A tárcavezető emlékeztetett, a kabinet döntése értelmében a cégek 2020 márciusa és októbere között felhalmozott adósságát újraosztják, és ennek következtében az év utolsó felében 4,2 milliárd lej behajtatlan maradt. „Becsléseink szerint a döntés értelmében ez az összeg nem folyik be, ám ez a pénz a vállalatoknál, a gazdaságban maradt” – magyarázta a miniszter. A költségvetés bevételeit ez év végére mintegy 337 milliárd lejre, a GDP 32,2 százalékára becsülik, amelyből 298 milliárd lej, vagyis a GDP 28,4 százaléka a gazdaságból származik, 32 milliárd lej pedig vissza nem térítendő forrásokból.
A pénzügyminiszter által bemutatott adatok szerint az egészség- és társadalombiztosítási alap költségvetését 1,1 milliárd lejjel egészítik ki, a helyi fejlesztések országos programjában (PNDL) benyújtott számlák törlesztésére pedig egymilliárd lejt utalnak át. Vissza nem térítendő külső finanszírozásból 1,1 milliárd lejt különítenek el a mezőgazdasági támogatásokra, és további 160 millió lejt az aszály sújtotta növénytermesztési ágazat gazdáinak kártalanítására. A kormány rendelkezésére álló tartalékalapot 1,2 milliárd lejjel egészítik ki. A társadalombiztosítási költségvetést mintegy 1,8 milliárd lejjel bővítik a nyugdíjak újraszámításából származó, valamint a koronavírus-járvány negatív hatásainak leküzdésére elfogadott aktív intézkedésekkel (kényszerszabadság, a bruttó bérek 41,5 százalékának megfelelő állami támogatás, és a csökkentett munkaidő, a kurzarbeit bevezetése) járó kiadások fedezésére.
A miniszter szerint idén az állami beruházások becsült értéke 55 milliárd lej, ami szerinte az elmúlt tíz évben beruházásra fordított legmagasabb összeg. Florin Cîțu emlékeztetett, hogy tavaly év végén még 4,2 százalékos gazdasági növekedéssel számoltak 2020-ra, ezért a koronavírus-járvány miatt a GDP mintegy 8 százalékponttal lesz kisebb az eredeti tervekhez képest. Felidézte, hogy a bukaresti kabinet eredetileg 3,6 százalékos GDP-arányos deficitet tervezett, később 6,7 százalékra, majd 8,6 százalékra emelték az egészségügyi és gazdasági védekezésre fordított kiadások növekedése miatt.
A román kormány GDP-re vonatkozó mostani becslése derűlátóbb, mint a nemzetközi intézményeké, hiszen az Európai Bizottság 5,2 százalékos román GDP-csökkenéssel számol, míg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 4,8 százalékos visszaesést vetített előre. Florin Cîţu szerdán közölte, véleménye szerint jövőre a költségvetés GDP-arányos hiánya 7 százalékra csökken.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
szóljon hozzá!