2008. február 27., 00:002008. február 27., 00:00
A műszaki park létesítésére kijelölt telek a várost elkerülő körgyűrű mentén, az Ogorului utcában, a Rulikowsky-temetőtől a repülőtérig terjedő területen fekszik. A tervek szerint nem egyszerre értékesítik majd a területet, hanem öt lépésben adják el a licit nyertesének. Az első négy alkalommal 30 hektárt vehet birtokba, végül a fennmaradó 19,85 hektár kerül a tulajdonába, melyet az adásvételi szerződések hitelesítése után 30 napon belül kell kifizetnie. A műszaki parkban kizárólag könnyűipari termelés folyhat majd. Komoly referenciákat várnak a jelentkezőktől, ezeknek legalább öt műszaki parkot kell már működtetniük, és portfóliójukban legalább 50 cégnek kell lennie. Az ipari létesítmények és irodák építése mellett a közel 140 hektáros terület közművesítéséről is a fejlesztőnek kell gondoskodnia. A műszaki parkot a szükséges engedélyek beszerzésétől számítva öt éven belül kell kiépíteni.
Mihai Groza polgármester az ülés előtt megtartott bemutatójában 150–
200 millió eurós beruházást és körülbelül tízezer új munkahelyet említett. A helyi büdzsének évi 7–10 millió eurós bevételt jelenthet a műszaki park – közölte Groza. A polgármester múlt héten mondott le a héttagú árverési bizottság elnöki tisztségéről Biró Rozália alpolgármester javára.
A borsi példa
Nagyvárad mellett már működik egy ipari park. Borson az Európai Unió PHARE alapjából kapott támogatásból 2006 decemberében készült el a 25 hektáros létesítmény. Ezt a területet 9 parcellára osztották, szükség esetén további 25 hektárral tudják bővíteni. A létesítményben 3,5 kilométer aszfaltutat építettek, bevezették a vizet és a földgázt. Az új derítőállomás naponta 170 köbméter víz tisztítására képes. Az ipari vizet 200 méter mély kutakból nyerik. Három transzformátorállomásuk összesen 2,4 megawatt energiát tud biztosítani, de tervben van egy 40 megawattos transzformátorállomás kiépítése is. A parkban már meg is telepedett az ipariingatlan-építéssel és -bérbeadással foglalkozó holland CTP Invest.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.