Elveszik a munkát? A mesterséges intelligencia kezelése magasabb szakmai felkészültséget követel meg az emberektől
Fotó: Pixabay
Akár már tíz éven belül is alaposan átalakíthatják a munkaerőpiacot a robotok, valamint a mesterséges intelligencia. A szakemberek szerint fel kell készülni a változásra, hogy az átállás során ne alakuljanak ki nagy társadalmi feszültségek.
2020. február 27., 18:352020. február 27., 18:35
2020. február 27., 19:142020. február 27., 19:14
Az európai munkahelyek legalább egyharmadára lesz hatással 2030-ra a robottechnológia fejlődése, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazása, és Románia sem jelent kivételt. Munkahelyek fognak tíz éven belül eltűnni a történelem süllyesztőjében, és olyan állások fognak feltűnni, amelyekre ma még nem is gondolunk – hívja fel a figyelmet minap közzétett tanulmányában a Horváth & Partners Romania tanácsadó cég.
Az Economica.net gazdasági hírportál által idézett elemzés úgy számol, hogy
Mint a tanulmány is rámutat, a teljesen automatizált állás azt jelenti például, hogy ma már nem a tudományos-fantasztikus filmek világát idézik, hanem kézzelfogható valóságot jelentenek az önvezető autók, amelyek térhódítása a közeljövőben fel fog gyorsulni. A vendéglátás eközben a szakemberek szerint jelenleg csak részben tűnik automatizálhatónak, mivel megoldható ugyan, hogy robotok szolgáljanak fel a vendéglőkben, kávézókban, de mondjuk egy luxusétteremben meglátásuk szerint a jövőben is ott lesznek az igazi pincérek, akik lesik a vendégek minden óhaját. Más olyan munkafolyamatok is lesznek ugyanakkor, amelyeket automatizálnak ugyan, de magasan képzett alkalmazottakra lesz szükség a technológiák alkalmazására.
Teljes egészében kiválthatják a humán erőforrást a robotok vagy a mesterséges intelligencia olyan munkafolyamatokban, amelyek kevésbé bonyolultak, ismételt cselekvést feltételeznek, sztenderdeket követnek, mint a gyári szalagmunka, a bányászat, a takarítás, a kereskedelmi tevékenység, a könyvelés, a marketing vagy ügyfélszolgálat.
Ugyanakkor minél bonyolultabb egy munkafolyamat, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy egyhamar nem veszik át a robotok az emberektől. Nem kell félteniük egyelőre az állasaikat egyebek mellett az orvosoknak, a vendéglátásban dolgozó menedzsereknek, a kiskereskedelmi üzletláncok működtetőinek, a pedagógusoknak.
– értékelte a kutatás eredményeit a Krónika megkeresésére Veres Valér szociológus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem oktatója. Hangsúlyozta, foglalkozni kell ezzel a kérdéssel, a munkaerőpiac szabályozásában „résen kell lenni”, a döntéshozóknak pedig oda kell figyelniük, hogy az átállás során ne alakuljanak ki nagy feszültségek a munkaerőpiacon.
A kolozsvári szociológus több lehetséges megoldást is felvázolt. Meglátása szerint például csökkenteni lehet a munkaidőt, de mindenképpen fokozatosan át kell alakítani az oktatási rendszerben a képzések összetételét. Ez – ismerte el Veres Valér – nem egyszerű folyamat, hiszen
Meglátása szerint érdemes a fejlettebb országok munkaerőpiacát megvizsgálni, hiszen ahol tíz–tizenöt évvel előttünk járnak, ott jobban látszanak a tendenciák.
Ugyanakkor arra is fel kell készülni, hogy hirtelen nálunk „fut előre” egy technológia. „Általában nem Románia a faltörő kos, de az új technológiáknak nincsenek feltétlenül korlátaik. A mobiltelefon elterjedése nem függött attól, hogy volt-e korábban vezetékes telefonhálózat, így nálunk is ugyanolyan gyors lehetett a térhódítása, mint nyugati országokban. Az innováció finanszírozása nem áll olyan szinten Romániában, mint a nyugat-európai országokban, de megtörténhet, hogy egy Párizsban kifejlesztett technológiát nálunk ültetnek gyakorlatba, és ez közvetlenül befolyásolhatja a munkaerőpiacot” – részletezte a szociológus.
Egyes ipari ágazatokban teljes egészében kiválthatják a humán erőforrást a robotok
Fotó: 123RF
Veres Valér rámutatott, a mesterséges intelligencia, a technológia fejlődésével új munkahelyek jönnek létre, a munkaerőpiacon várhatóan növekedni fog az iskolázottság szintje, egyre több olyan állás lesz, amihez több tudás kell.
míg évekkel ezelőtt a munkások keverték a maltert, ásták az alapot, ez ma már mind géppel történik. Ez a váltás valamilyen szinten már a kilencvenes években megtörtént, akkor is voltak olyan üzemek, ahol lecserélték a gépsort, és a karbantartása annyira bonyolult lett, hogy ugyanabban a munkakörben már nem villanyszerelőt, hanem mérnököt alkalmaztak. Akkor viszont az idősebb szakemberek elmentek nyugdíjba, és zökkenőmentesen megoldódott a folyamat. „A fiataloknak erre kell felkészülniük. Sok hátulütője lehet, ha nem tanulnak, nem sikerül az érettségi vizsgájuk” – hívta fel a figyelmet az egyetemi oktató.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy a felnőttképzés sem jelent minden esetben megoldást, hiszen ugyanazon az iskolázottsági szinten lehet valakit átképezni, szakképzetlen munkásból nem lesz programozó. A fiatalokat lehet és kell ösztönözni, hogy tovább tanuljanak, az idősebbek már nem valószínű, hogy beiratkoznak egyetemre.
Veres Valér hangsúlyozta, az egész munkaerőpiacnak kell a változásokhoz alkalmazkodnia, ezért optimális megoldás az is, ha csökkentik a munkaidőt, így továbbra is ugyanannyi embernek lehet állást biztosítani. „Ha erőteljesen megjelenik a robotizálás, a mesterséges intelligencia, akkor valószínűleg gazdasági szempontból is kifizetődő lesz, ha valaki csak napi hat órát dolgozik, és megkeresi azt a pénzt, amiből meg lehet élni. Így nem fognak kevesebben dolgozni, mint most, a munkaképes népesség nagy része foglalkoztatható marad” – összegzett a szociológus.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!