Elveszik a munkát? A mesterséges intelligencia kezelése magasabb szakmai felkészültséget követel meg az emberektől
Fotó: Pixabay
Akár már tíz éven belül is alaposan átalakíthatják a munkaerőpiacot a robotok, valamint a mesterséges intelligencia. A szakemberek szerint fel kell készülni a változásra, hogy az átállás során ne alakuljanak ki nagy társadalmi feszültségek.
2020. február 27., 18:352020. február 27., 18:35
2020. február 27., 19:142020. február 27., 19:14
Az európai munkahelyek legalább egyharmadára lesz hatással 2030-ra a robottechnológia fejlődése, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazása, és Románia sem jelent kivételt. Munkahelyek fognak tíz éven belül eltűnni a történelem süllyesztőjében, és olyan állások fognak feltűnni, amelyekre ma még nem is gondolunk – hívja fel a figyelmet minap közzétett tanulmányában a Horváth & Partners Romania tanácsadó cég.
Az Economica.net gazdasági hírportál által idézett elemzés úgy számol, hogy
Mint a tanulmány is rámutat, a teljesen automatizált állás azt jelenti például, hogy ma már nem a tudományos-fantasztikus filmek világát idézik, hanem kézzelfogható valóságot jelentenek az önvezető autók, amelyek térhódítása a közeljövőben fel fog gyorsulni. A vendéglátás eközben a szakemberek szerint jelenleg csak részben tűnik automatizálhatónak, mivel megoldható ugyan, hogy robotok szolgáljanak fel a vendéglőkben, kávézókban, de mondjuk egy luxusétteremben meglátásuk szerint a jövőben is ott lesznek az igazi pincérek, akik lesik a vendégek minden óhaját. Más olyan munkafolyamatok is lesznek ugyanakkor, amelyeket automatizálnak ugyan, de magasan képzett alkalmazottakra lesz szükség a technológiák alkalmazására.
Teljes egészében kiválthatják a humán erőforrást a robotok vagy a mesterséges intelligencia olyan munkafolyamatokban, amelyek kevésbé bonyolultak, ismételt cselekvést feltételeznek, sztenderdeket követnek, mint a gyári szalagmunka, a bányászat, a takarítás, a kereskedelmi tevékenység, a könyvelés, a marketing vagy ügyfélszolgálat.
Ugyanakkor minél bonyolultabb egy munkafolyamat, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy egyhamar nem veszik át a robotok az emberektől. Nem kell félteniük egyelőre az állasaikat egyebek mellett az orvosoknak, a vendéglátásban dolgozó menedzsereknek, a kiskereskedelmi üzletláncok működtetőinek, a pedagógusoknak.
– értékelte a kutatás eredményeit a Krónika megkeresésére Veres Valér szociológus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem oktatója. Hangsúlyozta, foglalkozni kell ezzel a kérdéssel, a munkaerőpiac szabályozásában „résen kell lenni”, a döntéshozóknak pedig oda kell figyelniük, hogy az átállás során ne alakuljanak ki nagy feszültségek a munkaerőpiacon.
A kolozsvári szociológus több lehetséges megoldást is felvázolt. Meglátása szerint például csökkenteni lehet a munkaidőt, de mindenképpen fokozatosan át kell alakítani az oktatási rendszerben a képzések összetételét. Ez – ismerte el Veres Valér – nem egyszerű folyamat, hiszen
Meglátása szerint érdemes a fejlettebb országok munkaerőpiacát megvizsgálni, hiszen ahol tíz–tizenöt évvel előttünk járnak, ott jobban látszanak a tendenciák.
Ugyanakkor arra is fel kell készülni, hogy hirtelen nálunk „fut előre” egy technológia. „Általában nem Románia a faltörő kos, de az új technológiáknak nincsenek feltétlenül korlátaik. A mobiltelefon elterjedése nem függött attól, hogy volt-e korábban vezetékes telefonhálózat, így nálunk is ugyanolyan gyors lehetett a térhódítása, mint nyugati országokban. Az innováció finanszírozása nem áll olyan szinten Romániában, mint a nyugat-európai országokban, de megtörténhet, hogy egy Párizsban kifejlesztett technológiát nálunk ültetnek gyakorlatba, és ez közvetlenül befolyásolhatja a munkaerőpiacot” – részletezte a szociológus.
Egyes ipari ágazatokban teljes egészében kiválthatják a humán erőforrást a robotok
Fotó: 123RF
Veres Valér rámutatott, a mesterséges intelligencia, a technológia fejlődésével új munkahelyek jönnek létre, a munkaerőpiacon várhatóan növekedni fog az iskolázottság szintje, egyre több olyan állás lesz, amihez több tudás kell.
míg évekkel ezelőtt a munkások keverték a maltert, ásták az alapot, ez ma már mind géppel történik. Ez a váltás valamilyen szinten már a kilencvenes években megtörtént, akkor is voltak olyan üzemek, ahol lecserélték a gépsort, és a karbantartása annyira bonyolult lett, hogy ugyanabban a munkakörben már nem villanyszerelőt, hanem mérnököt alkalmaztak. Akkor viszont az idősebb szakemberek elmentek nyugdíjba, és zökkenőmentesen megoldódott a folyamat. „A fiataloknak erre kell felkészülniük. Sok hátulütője lehet, ha nem tanulnak, nem sikerül az érettségi vizsgájuk” – hívta fel a figyelmet az egyetemi oktató.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy a felnőttképzés sem jelent minden esetben megoldást, hiszen ugyanazon az iskolázottsági szinten lehet valakit átképezni, szakképzetlen munkásból nem lesz programozó. A fiatalokat lehet és kell ösztönözni, hogy tovább tanuljanak, az idősebbek már nem valószínű, hogy beiratkoznak egyetemre.
Veres Valér hangsúlyozta, az egész munkaerőpiacnak kell a változásokhoz alkalmazkodnia, ezért optimális megoldás az is, ha csökkentik a munkaidőt, így továbbra is ugyanannyi embernek lehet állást biztosítani. „Ha erőteljesen megjelenik a robotizálás, a mesterséges intelligencia, akkor valószínűleg gazdasági szempontból is kifizetődő lesz, ha valaki csak napi hat órát dolgozik, és megkeresi azt a pénzt, amiből meg lehet élni. Így nem fognak kevesebben dolgozni, mint most, a munkaképes népesség nagy része foglalkoztatható marad” – összegzett a szociológus.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!