Fotó: Pixabay.com
Realista elképzelések szerint 2024-2026 körül történhet meg Románia átállása az euróra. Az erre vonatkozó célkitűzésről elsöprő többséggel szavazott kedd este az euróra való áttérést előkészítő bizottság, amely a Victoriei-palotában ülésezett, Viorica Dăncilă miniszterelnök jelenlétében – adta hírül az Agerpres.
2018. december 12., 10:502018. december 12., 10:50
A kormány közleménye szerint a megbeszélésen az Európai Unió hivatalos fizetőeszközére való átállás előkészítéséhez szükséges dokumentumokról tárgyalt a testület.
Az euróra való átállás országos tervének alapjául szolgáló jelentés a parlamenti pártokkal, Mugur Isărescu jegybank-kormányzóval, a Román Akadémia vezetőségével, államelnöki tanácsosokkal, szakszervezeti vezetőkkel, a versenyszféra képviselőivel és más szervezetekkel való konzultációk során jött létre – derül ki a közleményből.
– tájékoztat a kormány.
Az említett dokumentum felméri a romániai gazdaság euróövezethez való csatlakozására való felkészültségét, és különböző forgatókönyveket vázol fel a bruttó hazai termék (PIB) növekedési ütemére vonatkozóan.
Nagyon fontos ugyanakkor, hogy előkészítő lépésként Románia csatlakozzon az európai árfolyam-mechanizmushoz (ERM II) – szögezi le a közlemény, amely arról is tájékoztat, hogy politikai nyilatkozatot fognak a parlament elé terjeszteni az euróra való átállás országos tervének felvállalásáról.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!