Pénteken folytatódnak a tárgyalások a minimálbér 2017-es szintjéről, miután a szerdai megbeszéléseken sem rajzolódott ki a minden fél számára elfogadható megoldás.
2016. december 08., 16:342016. december 08., 16:34
2016. december 08., 17:302016. december 08., 17:30
Mint Dumitru Costin, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke az Agerpres hírügynökségnek elmondta, a szakszervezetek 1450 lejes minimálbért javasoltak a munkáltatókkal folytatott egyeztetésen, de mivel utóbbiak nem érkeztek egységes állásponttal, a felek pénteken újfent tárgyalóasztalhoz ülnek.
„A szakszervezeti oldal elkészítette a házi feladatát, félkészülten, egységes üzenettel érkezett. 1450 lejt kérünk január elsejétől. A munkáltatói oldal több hangon énekelt, nem volt egységes álláspontjuk, mind más mondtak” – részletezte Costin. Elmondta, volt olyan munkáltatói tömörülés is, amelyik nem tudott konkrét számot előrevetíteni, egy másik pedig 1300 lejes minimálbérre tett javaslatot. Az ígéretek szerint viszont péntekre összehangolják álláspontjukat, és tolmácsolják azt a szakszervezeteknek is. Dumitru Costin elmondása szerint, amennyiben a munkáltatók azt kérik majd a szakszervezetektől, hogy „lépjenek egyet hátra”, akkor készek kisebb összeget javasolni, de cserébe más engedményeket várnak.
Amint arról beszámoltunk, a kormány berkeiből kiszivárgott információk szerint a Cioloș-kabinet illetékesei három lehetséges forgatókönyvvel érkeztek a szakszervezetekkel és a munkáltatói szövetségekkel a minimálbérről folytatott november 28-ai tárgyalásokra. Az első opciójuk a garantált legkisebb fizetésnek a jelenlegi bruttó 1250 lejes szinten való befagyasztása 2017-ben is. Egy 10 százalékos emeléssel a második forgatókönyv szerint 1375 lejre nőne, a harmadik forgatókönyvben rögzített 20 százalékos növelés pedig 1500 lejes minimálbért eredményezne. Miután a feleknek akkor nem sikerült közös nevezőre jutniuk, abban maradtak, hogy a munkáltatóknak és a szakszervezeteknek két hét áll rendelkezésükre, hogy benyújtsák javaslataikat. Ez a határidő december 12-én, hétfőn jár le.
Mint ismeretes, jelenleg bruttó 1250 lej a minimálbér, erre a szintre májusban nőtt az addigi 1050 lejről. Ám Románia továbbra is a sereghajtók között található az Európai Unióban, Bulgária után ugyanis még mindig itt a legkisebb a minimálbér.
A romániai órabér az egyik legalacsonyabb Európában
A romániai alkalmazottak az egyik legrosszabbul fizetettek európai szinten, csak a lettek órabére alacsonyabb – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorokból. Az ellenkező póluson a svédek, a belgák és finnek állnak. Miközben Dániában 2014-ben 25,5 euró, Írországban pedig 20,2 euró volt a bruttó átlag órabér, addig a bolgárok alig 1,7 eurót, a romániaiak pedig 2 eurót kaptak minden ledolgozott óra után. Vagyis az EU tagállamait nézve a legnagyobb és a legkisebb órabér közötti különbség 15-szörös volt, ha minden nemzeti devizát átváltunk euróra.
Így az Európai Unióban minden hat munkavállalóból egynek (17,2 százalék) 2014-ben alacsony fizetése volt. Az Eurostat adatai szerint így nézett ki a rosszul fizetett alkalmazott fantomképe: 30 évesnél fiatalabb nő, alacsony képzettségű, és meghatározott időre szól a munkaszerződése.
Ezelőtt két évvel az EU szintjén a nők 21,1 százalékának volt alacsony fizetése, miközben a férfiaknál ez az arány 13,5 százalékos. A 30 évesnél fiatalak 30,1 százalékának volt alacsonynak mondható a havi bére, 30 és 59 év között ez az arány már „csak” 14 százalékos volt. A tanulmányok szintjét vizsgálva kiderül, hogy az alacsony képzettséggel rendelkezők 28,2 százaléka vitt kevés pénzt haza, a középfokú végzettséggel rendelkezőknél ez az arány 20,9 százalékos, az egyetemi diplomával rendelkezőknél pedig alig 6,4 százalékos volt.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!