Ígéretek és tervek. Egyhamar biztos nem készül el a Nagyszeben–Brassó-sztrádaszakasz sem
Fotó: Pixabay
A Brassóból Bukarest irányába induló autópálya megvalósíthatósági tanulmányára és műszaki tervére is legalább hat évet kell várni Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter szerint. A Nagyszeben felé vezető aszfaltcsík megvalósítását jóval hamarabbra ígérik.
2022. január 07., 14:422022. január 07., 14:42
Előbb Nagyszeben irányába vezet majd autópálya Brassóból, ami beköti a Cenk alatti várost a nyugat-európai sztrádahálózatba, a Prahova völgyében található hegyvidéki üdülőtelepeket is tehermentesítő, Bukarestbe vezető szakaszra még sok évig várni kell.
– nyilatkozta Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter egy, a Ziarul Financiarnak adott interjúban.
Kijelentése alapján pedig következtethető, hogy ezáltal Brassóból hamarabb eljuthatunk végig autópályán Magyarországra a dél-erdélyi sztrádán, mint Bukarestbe.
Az aszfaltcsík olyan települések közelében fog elhaladni, mint Nagytalmács, Felek (Avrig), Fogaras, Feketehalom, valamint Vidombák, ahol már épül a brassói nemzetközi repülőtér. A szakasz része az A13-as autópályának, amely Nagyszebent Bákóval is összeköti majd, és a Bojca településnél tervezett csomópontnál kapcsolódik majd be a Piteşti–Nagyszeben között futó A1-es autópályába.
Irinel Scrioşteanu közlekedésügyi államtitkár 2021. december 28-án jelentette be, hogy a Szeben és Fogaras közötti sztrádaszakasz megvalósíthatósági tanulmánya megkapta a szaktárca műszaki-gazdasági bizottságának a jóváhagyását. A 68,05 kilométeresre tervezett szakasz Bojcától indul, és Fogaras közelében ér véget. Cătălin Drulă korábbi közlekedési miniszter eközben tavaly augusztusban arról beszélt, hogy az országos közútkezelő (CNAIR) szerződést kötött a tervezőcéggel, amely kiegészíti a Fogarast Brassóval összekötő szakasz megvalósíthatósági tanulmányát és műszaki tervét.
Sorin Grindeanu tárcavezető a ZF-nek adott interjúban ugyanakkor arról is beszélt, hogy
miután a megbízott cégnek 30 hónap áll majd a rendelkezésére a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, és további 42 hónap a tervezésre.
Mint ismeretes, a hivatalos statisztikák szerint jelen pillanatban 941,5 kilométer autópálya szeli át Romániát. Ebből 2020-ban 60,6 kilométert, 2019-ben 42 kilométert, 2018-ban 55,4 kilométert, 2017-ben 15 kilométert, 2016-ban pedig 22,1 kilométert adtak át a forgalomnak. A jelenleg zajló munkálatokat nézve pedig 2022-ben a szakemberek szerint csaknem 100 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat vehetnek jövőre birtokba a sofőrök. Erdélyben az A1-es, vagyis a dél-erdélyi autópálya Nagyszeben és Bojca közötti 13 kilométeres szakaszának megnyitására mutatkozik esély, ahol idén sikerült végezni a munkálatok 56 százalékával, és átadhatják teljes hosszában Szatmárnémeti 16 kilométeres körgyűrűjét, ahol a munkálatok 82 százalékával végeztek már.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!