Újra átment a parlamenten a jogszabály, ami lehetővé teszi az önkormányzatoknak, hogy megvásárolják a bajba jutott hitelesek lakását, majd azt kedvezményes áron bérbe adhassák nekik.
2017. május 30., 17:202017. május 30., 17:20
Nagy segítséget kaphatnak a bajba jutott ingatlanhitelesek, amikor Klaus Johannis államfő kihirdeti a képviselőház által kedden döntéshozó testületként elfogadott jogszabályt, ami lehetővé teszi, hogy az önkormányzatok megvásárolják az ingatlanokat, amelyek lakói nem tudják törleszteni jelzáloghiteleiket, így a bank elvenné otthonukat, ők pedig utcára kerülnének.
rámutatva, így a bajba jutottak nem kerülnének utcára, mivel az önkormányzat, miután megvenné a kalapács alá kerülő lakásokat, azokat a bennük élőknek kiadná bérbe. A jogszabályt az RMDSZ terjesztette a döntéshozók elé.
Szabó Ödön, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezető-helyettese a szövetség hírlevelében arra emlékeztet, hogy a kezdeményezést az elmúlt parlamenti ciklusban iktatták az RMDSZ parlamenti képviselői, de az elfogadását követően tavaly decemberben Klaus Johannis államelnök visszaküldte azt megfontolásra a két ház elé.
Meg kell teremteni a jogi lehetőségeket arra, hogy egy önkormányzat segíteni tudjon a bajba jutott hiteleseken, hiszen jelenleg nem sok törvény kedvez azoknak, akik valamilyen bankkölcsönnel rendelkeznek” – hangsúlyozta az RMDSZ Bihar megyei képviselője.
Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője eközben arról beszélt, hogy ez egy „újabb olyan törvénye az RMDSZ-nek, amely azt az elvet követi, hogy önkormányzataink, közösségeink döntsenek a bennünket érintő kérdésekben”.
megteremtve a jogi lehetőséget arra, hogy saját maguk dönthessenek arról, mit tesznek a jobb életfeltételek megteremtéséért. A legfontosabb célkitűzésünk, hogy minél több ilyen hatáskört a lehető legközelebb vigyünk az önkormányzatokhoz, ezáltal a közösségeinkhez” – fogalmazta meg Cseke Attila.
Hozzátette: a jogszabály felsőházi vitája során leszabályozták azt is, hogy ezután az önkormányzatok árverezésen legtöbb 100 négyzetméteres ingatlanokat vásárolhatnak a bajba jutott hitelesek segítésére, ezt eddig egy 2008-tól hatályos előírás tiltotta. „Az önkormányzatok 5 éves bérleti szerződések alapján adhatják ki majd ezeket a lakásokat az érintetteknek, és a lakbér értéke nem haladhatja meg a család havi nettó jövedelmének 10 százalékát” – tájékoztatott Cseke.
Mivel már korábban visszaküldte a parlament elé a jogszabályt, az államfő másodszor már nem teheti ezt meg, de amennyiben így sem nyeri el a tetszését, akkor alkotmányossági kifogásokat emelhet.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!