Jelen leszünk? Nagy demográfiai fogyás vár Európára
Fotó: Pixabay.com
Románia csaknem négyszer több lakost veszít 2100-ra, mint Magyarország – derül ki egy globális adatelemző becsléséből, mely ENSZ-jelentések alapján „vetítette” Európa térképére az öreg kontinensen az évszázad végére becsült demográfiai alakulásokat. Miközben a legtöbb európai országra jelentős népességfogyás vár, egyes országok demográfiai növekedést jegyezhetnek a következő 75 évben.
2025. március 01., 18:332025. március 01., 18:33
2025. március 01., 18:392025. március 01., 18:39
Románia 2100-ra 8,1 millió lakost veszít a ViusalCapitalist nevű globális adatelemző cég frissen közölt térképe szerint, mely az ENSZ demográfiai jelentése alapján összesítette az Európában becsült népességszám-változást. A Profit.ro portál által idézett elemzés az ENSZ World Population Prospects 2024 (A világ népességének kilátásai 2024) című kutatásából merített adatokat az európai demográfiai változásokat tükröző térkép összeállításakor.
Mégpedig a „közepes változat” forgatókönyvét véve alapul, amelyet az ENSZ a legvalószínűbb végkimenetelnek tart, figyelembe véve a születési és halálozási arányokat és a migrációs mintákat. Az elmúlt évtizedekben a születési arányszámok Európában az úgynevezett helyettesítési szint (a népesség fenntartásához szükséges szint) alá csökkentek, és ez a tendencia a jövőben felgyorsul. Ennek eredményeképpen 2100-ra a legtöbb európai országban népességcsökkenés várható, a régió összesen több mint 150 millió lakost veszíthet.
A kontinens legnépesebb országaiban nagy ingadozások lesznek, mint például Németországban (-13,8 millió fő), Lengyelországban (-18,8 millió) és Olaszországban (-23,8 millió),
Miközben Románia a 2021-es népszámlálási adatok szerint 19 millió lakossal rendelkezett, Magyarország népessége a 2022-es népszámláláskor 9,6 millió fő volt.
Demográfiai változások 2100-ra a ViusalCapitalist nevű globális adatelemző cég frissen közölt térképén
Fotó: Visualcapitalist.com
Regionális szinten Kelet-Európában az 1990-es évek óta csökken a népesség, és ez a tendencia az évszázad előrehaladtával felgyorsul. Oroszország és Ukrajna együttesen 40 millió embert veszíthet 2100-ig. A migráció (a kontinensen belül és a régión kívülről egyaránt) azonban hozzájárulhat a népesség növekedéséhez. Az Egyesült Királyság (+4,8 millió) és Franciaország (+1,8 millió) esetében ez a népesség növekedéséhez, nem pedig csökkenéséhez vezet.
Az ENSZ becslései szerint 2100-ban csak hét európai ország népessége lesz nagyobb, mint 2025-ben. Fontos megjegyezni, hogy ezek mind becslések, és a forrástól függően változhatnak. Az Eurostat (az EU hivatalos adatforrása) az ENSZ-nél nagyobb számú növekvő népességű országot jósol, de becslései 2022-ben születtek – írja a Profit.ro.
Tavaly decemberben 9617 fővel csökkent Románia népessége, a halálozások száma 1,8-szorosa volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!