Jelen leszünk? Nagy demográfiai fogyás vár Európára
Fotó: Pixabay.com
Románia csaknem négyszer több lakost veszít 2100-ra, mint Magyarország – derül ki egy globális adatelemző becsléséből, mely ENSZ-jelentések alapján „vetítette” Európa térképére az öreg kontinensen az évszázad végére becsült demográfiai alakulásokat. Miközben a legtöbb európai országra jelentős népességfogyás vár, egyes országok demográfiai növekedést jegyezhetnek a következő 75 évben.
2025. március 01., 18:332025. március 01., 18:33
2025. március 01., 18:392025. március 01., 18:39
Románia 2100-ra 8,1 millió lakost veszít a ViusalCapitalist nevű globális adatelemző cég frissen közölt térképe szerint, mely az ENSZ demográfiai jelentése alapján összesítette az Európában becsült népességszám-változást. A Profit.ro portál által idézett elemzés az ENSZ World Population Prospects 2024 (A világ népességének kilátásai 2024) című kutatásából merített adatokat az európai demográfiai változásokat tükröző térkép összeállításakor.
Mégpedig a „közepes változat” forgatókönyvét véve alapul, amelyet az ENSZ a legvalószínűbb végkimenetelnek tart, figyelembe véve a születési és halálozási arányokat és a migrációs mintákat. Az elmúlt évtizedekben a születési arányszámok Európában az úgynevezett helyettesítési szint (a népesség fenntartásához szükséges szint) alá csökkentek, és ez a tendencia a jövőben felgyorsul. Ennek eredményeképpen 2100-ra a legtöbb európai országban népességcsökkenés várható, a régió összesen több mint 150 millió lakost veszíthet.
A kontinens legnépesebb országaiban nagy ingadozások lesznek, mint például Németországban (-13,8 millió fő), Lengyelországban (-18,8 millió) és Olaszországban (-23,8 millió),
Miközben Románia a 2021-es népszámlálási adatok szerint 19 millió lakossal rendelkezett, Magyarország népessége a 2022-es népszámláláskor 9,6 millió fő volt.
Demográfiai változások 2100-ra a ViusalCapitalist nevű globális adatelemző cég frissen közölt térképén
Fotó: Visualcapitalist.com
Regionális szinten Kelet-Európában az 1990-es évek óta csökken a népesség, és ez a tendencia az évszázad előrehaladtával felgyorsul. Oroszország és Ukrajna együttesen 40 millió embert veszíthet 2100-ig. A migráció (a kontinensen belül és a régión kívülről egyaránt) azonban hozzájárulhat a népesség növekedéséhez. Az Egyesült Királyság (+4,8 millió) és Franciaország (+1,8 millió) esetében ez a népesség növekedéséhez, nem pedig csökkenéséhez vezet.
Az ENSZ becslései szerint 2100-ban csak hét európai ország népessége lesz nagyobb, mint 2025-ben. Fontos megjegyezni, hogy ezek mind becslések, és a forrástól függően változhatnak. Az Eurostat (az EU hivatalos adatforrása) az ENSZ-nél nagyobb számú növekvő népességű országot jósol, de becslései 2022-ben születtek – írja a Profit.ro.
Tavaly decemberben 9617 fővel csökkent Románia népessége, a halálozások száma 1,8-szorosa volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
Ahhoz képest, hogy milyen villanyárak voltak két-három évvel ezelőtt, a most ajánlott díjszabások nagyon barátságosnak tűnnek, jókor liberalizálják a villamosenergia-piacot – jelentette ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán energetikai szakértő.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
szóljon hozzá!