Az élelmiszerek ára átlagosan 4,54 százalékkal nőtt 2024 februárjához képest
Fotó: Rostás Szabolcs
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közölt adatai szerint a margarin, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, valamint a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben februárban a múlt év első második hónapjához képest.
2025. március 13., 21:582025. március 13., 21:58
2025. március 13., 22:082025. március 13., 22:08
Az Agerpres hírügynökség által szemlézett adatsorok szerint a margarin ára egy év alatt 17 százalékkal, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások díja 12,88 százalékkal, a postai szolgáltatásoké pedig 11,63 százalékkal emelkedett.
A margarin mellett a más zöldségek és zöldségkonzervek (9,81 százalék), valamint a citrusfélék és más déli gyümölcsök (8,44 százalék) drágultak a legnagyobb mértékben. A cukor ára viszont 5,86 százalékkal, a burgonyáé 1,88 százalékkal, a vajé pedig 1,04 százalékkal csökkent egy év alatt.
a más zöldségek és zöldségkonzervek ára 3,11 százalékkal, a friss gyümölcsöké 2,09 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a citrusfélék és más déligyümölcsök ára 1,23 százalékkal, a margariné 0,36 százalékkal, a tojásé pedig 0,23 százalékkal csökkent.
Az előző hónaphoz képest 2025 februárjában a földgáz 9,08 százalékkal, az áram-, a gáz- és a távhőszolgáltatás 4,48 százalékkal, a hőenergia 2,12 százalékkal drágult. Ezzel szemben a bőr lábbelik ára 0,13 százalékkal, a cipőké pedig 0,05 százalékkal csökkent.
A szolgáltatások közül éves összevetésben a legnagyobb mértékben a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások díja nőtt februárban, 2,57 százalékkal, a postai szolgáltatásoké 11,63 százalékkal, a más ipari szolgáltatásoké 11,16 százalékkal emelkedett. A telefonszolgáltatási díjak ezzel szemben 4,78 százalékkal csökkentek.
más ipari szolgáltatásoké 1,83 százalékkal, az orvosi ellátásé 1,47 százalékkal nőtt, míg a légi közlekedési díjak 17,99 százalékkal, a postai szolgáltatások díja 6,28 százalékkal, a távközlési díjak pedig 0,01 százalékkal csökkentek.
Mint ismeretes, az INS csütörtökön közzétett adatai szerint a január 4,95 százalékról februárban 5,02 százalékra nőtt az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 4,54 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,79 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja pedig 6,42 százalékkal nőtt egy év alatt.
A januári 4,95 százalékról februárban 5,02 százalékra nőtt az éves infláció Romániában - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!