Fotó: Pixabay.com
A januári 4,95 százalékról februárban 5,02 százalékra nőtt az éves infláció Romániában - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. március 13., 10:582025. március 13., 10:58
Az INS adatai szerint az élelmiszerek 4,54 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,79 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja pedig 6,42 százalékkal nőtt egy év alatt.
Az év elejétől (2025 februárjában 2024 decemberéhez képest) 1,8 százalékkal nőttek a a fogysztói árak. Az elmúlt egy évben (2024. március - 2025. február)
A Román Nemzeti Bank (BNR) legutóbbi jelentésében 2025 végére 3,5 százalékos inflációt vetített előre – emlékeztet az Agerpres.
Az is kiderült, hogy
A múlt év decemberéhez képest a nyers adatok szerint 2,3 százalékkal visszaesett, a kiigazított adatok szerint viszont 2 százalékkal nőtt az ipari termelés. A nyers adatok szerint a villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 0,8 százalékkal nőtt, míg a feldolgozóipar 2,4 százalékkal, a kitermelőipar pedig 8,3 százalékkal csökkent.
Múlt év januárjához képest a nyers adatok szerint a kitermelőipar 2,3 százalékkal, a villamosenergia-termelés, hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás 8,4 százalékkal csökkent, a feldolgozóipar pedig 1,1 százalékkal nőtt.
A szezonális és naptárhatásokkal kiigazított adatok szerint tavaly januárhoz viszonyítva idén januárban képest, miután a kitermelőipar teljesítménye 2,2 százalékkal, a feldolgozóiparé pedig 2,7 százalékkal nőtt. A villamosenergia-termelés, valamint a hő-, gáz- és melegvíz-szolgáltatás teljesítménye 4,1 százalékkal visszaesett.
Januárban 38,5 százalékkal nőtt a kereskedelmi mérleg hiánya
Idén januárban 2,73 milliárd euró volt a kereskedelmi mérleg hiánya, 38,5 százalékkal nagyobb, mint 2024 első hónapjában - derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Januárban az export volumene 7,25 milliárd euró, az importé 9,99 milliárd euró volt. A kivitel 2,4 százalékkal, a behozatal pedig 10,3 százalékkal nőtt 2024 januárjához képest.
Az EU-n belüli export volumene az idei első hónapban 5,13 milliárd euró volt, az importé pedig 6,94 milliárd euró. Ez az export összvolumenének 70,8 százalékát, illetve az import 69,5 százalékát tette ki.
A nem uniós országokkal való külkereskedelem a következőképpen alakult: 2,11 milliárd euró (az összvolumen 29,2 százaléka) volt a kivitel, 3,04 milliárd euró (30,5 százalék) pedig a behozatal volumene.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!