Fotó: Haáz Vince
Megszavazta a sérülékeny, veszélyeztetett energiafogyasztók védelméről szóló törvénytervezetet a bukaresti képviselőház, a jogszabály alapján mintegy félmillió háztartás, vagyis több millió ember részesülhet állami fűtéstámogatásban.
2021. szeptember 08., 00:122021. szeptember 08., 00:12
2021. szeptember 08., 00:202021. szeptember 08., 00:20
A védendő fogyasztók minimális energiaszükségleteinek biztosításáról szóló törvényt döntéshozó kamaraként fogadta el kedden az alsóház (a szenátus már korábban megszavazta), már csak az államfőnek kell kihirdetnie, és akkor novembertől hatályba lép. A jogszabály alapján a koruk, egészségi állapotuk, elégtelen jövedelmük miatt szociálisan rászorulónak minősülő vagy energetikai szempontból elszigetelt területen élő családok, illetve egyedül élő személyek a lakásuk fűtéséhez használt energiahordozótól, illetve jövedelmüktől függően állami támogatást kaphatnak energiaszámláinak kifizetéséhez.
Az állami szubvenció a lakás fűtéséhez, az energiafogyasztáshoz, a háztartás egész évi energiafogyasztásának egy részének fedezésére, a lakás világításához, hűtéséhez, fűtéséhez és melegvízellátásához szükséges energiahatékony berendezések megvásárlására, a műszakilag elavult háztartási készülékek energiahatékony háztartási készülékekre való lecseréléséhez, az épületek energiateljesítményét javító termékek és szolgáltatások vásárlásához, illetve az energiaforrásokhoz való csatlakozáshoz igényelhető. Ezeket az állami költségvetésből, helyi költségvetésből vagy európai alapokból finanszírozzák, a kedvezményezetteknek településük polgármesteri hivatalánál kell benyújtaniuk igénylésüket. A nem pénzügyi intézkedések közé tartozik az energiaforrásokhoz való hozzáférés és csatlakozás megkönnyítése a minimális energiaszükséglet biztosítása érdekében, illetve annak megtiltása, hogy az energiaszolgáltatók lekapcsolják a szolgáltatásról a sérülékeny fogyasztók bizonyos kategóriáit.
Raluca Turcan munkaügyi miniszter becslése szerint mintegy félmillió romániai háztartásnak, vagyis több millió embernek nyújt segítséget a védendő fogyasztókról elfogadott törvény. A gázfűtéses lakások esetében a havi 250 lejnél, a villanyárammal fűtött lakások esetében az 500 lejnél, a szilárd, vagy folyékony tüzelőanyagú fűtés esetében pedig a 160 lejnél nem nagyobb energiaszámla kifizetését minősítik támogathatónak. A fűtéstámogatás a védendő fogyasztó nettó jövedelme függvényében arányosan csökken. Az a rászoruló család, ahol az egy főre eső nettó jövedelem nem éri el a 200 lejt – a törvényben meghatározott, később kormányhatározattal aktualizálható energiafogyasztási kereten belül – 100 százalékos fűtéstámogatásra jogosult.
Fotó: MTI
A kompenzáció összegét az alábbiak szerint állapítják meg:
a) 100 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy vagy a család egy főre eső nettó havi jövedelme nem haladja meg a 200 lejt;
b) 90 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy vagy a család egy főre eső nettó havi jövedelme 200,1 lej és 320 lej között van;
c) 80 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy vagy a család egy főre eső nettó havi jövedelme 320,1 és 440 lej között van;
d) 70 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy vagy a család egy főre eső nettó havi jövedelme 440,1 és 560 lej között van;
e) 60 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy vagy a család egy főre eső nettó havi jövedelme 560,1 és 680 lej között van;
f) 50 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy vagy a család egy főre eső nettó havi jövedelme 680,1 és 920 lej között van
g) 40 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy vagy a család egy főre eső nettó havi jövedelme 920,1 és 1040 lej között van;
h) 30 százalékos támogatás, ha aaz egyedülálló személy vagy a család egy főre eső nettó havi jövedelme 1040,1 és 1160 lej között van;
i) 20 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy vagy a család egy főre eső nettó havi jövedelme 1160,1 és 1280 lej között van;
j) 10 százalékos támogatás, ha a család egy főre eső nettó havi jövedelme 1280,1 és 1386 lej között van;
k) 10 százalékos támogatás, ha az egyedülálló személy nettó havi jövedelme 1280,1 és 2053 lej között van.
A képviselők jóváhagyták a szociáldemokrata (PSD) Adrian Solomon módosító javaslatát, amelyet a szakbizottság eredetileg elutasított. Ez a fával való fűtés támogatására vonatkozik, és havi 160 lejről 320 lejre emeli a referenciaértéket. Szintén a PSD javaslatára a képviselők elfogadtak egy másik módosítást, amely havi 50 lejről havi 70 lejre emeli az alacsony jövedelmű családok és egyedülállók villamosenergia-támogatását, ha a lakásban ez az egyetlen használt energiaforrás. „A családok és az egyedülálló személyek havonta, beleértve a hideg évszakot is, a felhasznált energiaforrásoknak megfelelő összegű energiatámogatásban részesülnek, amelynek összege 30 lej/hó a villamosenergia, 10 lej/hó a földgáz, 10 lej/hó a hőfogyasztás, 20 lej/hó a fával való fűtés esetében. Ha az egyetlen felhasznált energiaforrás a villamos energia, akkor a pótlék összege 70 lej/hó” – szerepel az Agerpres hírügynökség által ismertetett törvényben.
Fotó: Veres Nándor
Romániában az év elején, az energiapiac liberalizálásakor beindult a drágulási spirál, januárban átlagosan 18 százalékkal emelkedett az elektromos áram lakossági ára. A trend azóta folytatódott: a statisztikai hivatal adatai szerint júliusban az elektromos energia 24,65, míg a földgáz 20,5 százalékkal drágult tavaly júniushoz képest, és nagyjából ugyanekkora arányú emelkedést regisztráltak 2020 decemberéhez képest is. Akadnak ugyanakkor szolgáltatók, amelyek 100 százalékkal, vagy ennél is nagyobb arányban emelték az energiahordozó árát, illetve készülnek a drágításra ebben az időszakban.
Alacsony jövedelmű lakosok milliói kerülhetnek nehéz helyzetbe Romániában az energiahordozók drasztikus drágulása miatt.
Száz százalékkal emeli a földgáz lakossági árát októbertől a nagyszalontai lakosokat kiszolgáló Salgaz Rt. A társaság vezetője a kitermelőket hibáztatja, a földgázszolgáltató cégben kisebbségi részvényes hajdúváros polgármestere ellenzi a drágítást.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
1 hozzászólás