2011. október 31., 07:452011. október 31., 07:45
A befektetéseknek kell jelenteniük az elsőszámú prioritásunkat” – vélekedett a tárcavezető. Traian Băsescu államfő a román közszolgálati televízióban csütörtökön azt nyilatkozta: tudomása szerint a nyugdíjak emelésére nem fog sor kerülni 2012 januárjában. „Amikor a körültekintésről beszélek, akkor a költségek jelenlegi szinten való tartására utalok. Amit már most biztosan kijelenthetek, hogy a nyugdíjak nem fognak csökkenni, és különadókra sem kell számítani. A többi a pénzügyminisztériumra tartozik” – fogalmazott az államelnök. Hozzátette: a kormányfővel, a miniszterekkel, valamint a Román Nemzeti Bank (BNR) vezetőjével megegyeztek a körültekintő költségvetési terv megvalósításában, amely mintegy 2 százalékos gazdasági növekedést, valamint a GDP-hez viszonyított 1,9 százalékos költségvetési hiányt fog jelenteni 2012-ben. Elena Udrea régiófejlesztési tárcavezető szerint sem fogja tartalmazni a nyugdíjak és közalkalmazotti bérek emelését a parlamentnek elküldött költségvetési tervezet. Mint mondta, előfordulhat, hogy az indexálásra a jövő év második felében sor kerül, az államkassza bevételeitől függően.
Anca Boagiu közlekedési miniszter ugyanakkor azt szeretné, ha a rendelkezésre álló pénzeket olyan projektek támogatására fordítanák, amelyek részben európai alapokból, részben az Európai Beruházási Banktól (EIB) felvett kölcsönökből valósulnak meg. Mint mondta, Romániában jelenleg mintegy 2500 kilométernyi útszakaszon dolgoznak, a befektetés becsült értéke 2 milliárd euró, az összeget pedig az EIB biztosítja, részben bankkölcsön, részben az államkasszához való hozzájárulás formájában. Hozzátette: a közlekedési minisztérium jelenleg a IV. transzeurópai folyosó megépítésére összpontosítja a rendelkezésére álló támogatásokat.
Mihai Tănăsescu, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) romániai képviselője szerint a jövő évi költségvetési tervezet a pénzügyi rendszer és a költségek stabilitásán alapszik. „A fölösleges pazarlás tönkreteheti az ország jövőjét, a közpénzek egyensúlyban tartása elengedhetetlen, ezt a politikai osztály is belátja” – nyilatkozta Tănăsescu a Pro Tv-nek tegnap. Mint mondta, a költségeket szigorú ellenőrzésnek kell alávetni, emellett pedig a társadalmi érdekekhez mérten kell beosztani.
Victor Ponta PSD-elnök az RMDSZ és más kisebbségi pártok képviselőivel szeretne tárgyalni a költségvetési tervezet kapcsán. „Meghívást fogok küldeni a pártoknak, amelynek tagjai nyitottnak tűnnek a logikus és értelmes párbeszédre, amely egyáltalán nem jellemző a PDL-s politikusokra, valamint a miniszterelnökre. Több helyen is javasolni fogjuk a tervezet módosítását, annak érdekében, hogy a következő év ne legyen 2011-nél is rosszabb” – fogalmazott Ponta.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.