Lia Olguţa Vasilescu
Fotó: Mediafax
Szociális segélyezettnek minősülnek a készülő nyugdíjtörvényben mindazok, akik nem fizették legalább tíz évig a társadalombiztosítási hozzájárulást.
2018. február 12., 22:462018. február 12., 22:46
Nem minősülnek nyugdíjasnak a készülő nyugdíjtörvény szerint azok, akik legalább tíz éven át nem fizettek társadalombiztosítási hozzájárulást – jelenleg minimálnyugdíjat kapnak, a jövőben pedig szociális segélyben részesülőként kezelik őket, és különálló törvény vonatkozik majd rájuk.
Minderről Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter beszélt vasárnap este az Antena 3 hírcsatorna műsorában, amikor arról kérdezték, hogy az új nyugdíjtörvény korrigálja-e majd annak a több mint 3,2 millió román állampolgárnak a helyzetét, akiknek a nyugdíja jelen pillanatban nem éri el az 1000 lejt. Vasilescu igennel válaszolt, ám rögtön hozzátette, hogy
„Ott tartunk, hogy a minimálnyugdíjból élők utolértek olyanokat, akik 15–20 éven át fizettek társadalombiztosítási hozzájárulást, hisz ők is 500–600 lejt kapnak. Ők szociális segélyezettek lesznek, és külön törvény vonatkozik rájuk. Az ő nyugdíjuk idén július elsejétől 640 lejre nő. De figyelem, egyetlen nyugdíj sem csökken 640 lej alá, azoké sem, akik több mint 10 évig fizettek járulékot” – fogalmazott Vasilescu.
Kitért arra is, hogy a szociálliberális kormány számításai szerint a nyugdíjpont értéke amúgy 2020-ig eléri az 1775 lejt.
Vasilescu: nem csökkentek a bérek
Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter továbbra is kitart amellett, hogy nem csökkentek a fizetések a közszférában, vagyis nem haladja meg a 3 százalékot azoknak a közalkalmazottaknak az aránya, akik a napokban kevesebb pénzt vittek haza, mint egy hónappal korábban vagy a tavalyi év végén. Utóbbiak kapcsán ugyanakkor az Antena 3 hírcsatorna vasárnap esti műsorában megjegyezte, „amúgy sem mernék közszemlére tenni bércédulájukat, mert akkor kiderülne, hogy honnan hova csökkent az összeg”.
Közölte egyúttal, hogy látványos béremelésekre 2019-től kerül sor, most a bruttó fizetés emelése fedezi a társadalombiztosítási hozzájárulás terhének a munkáltatóról az alkalmazottra való átruházását, és van, akiknek enyhén nőtt is a nettójuk. „A közalkalmazottak esetében a nagy növekedések 2019-től kezdődnek” – ígérte a munkaügyi miniszter. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) közben nem mondott le a Vasilescu elleni egyszerű indítványról, és azt mondják, február 15-e után bércédulákkal is bizonyítani fogják a bércsökkenéseket.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!