Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Júniusban elérte a 15,1 százalékot az éves inflációs ráta Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2022. július 12., 10:052022. július 12., 10:05
2022. július 12., 11:002022. július 12., 11:00
Az előző hónaphoz képest 0,8 százalékkal nőtt az inflációs ráta, december végétől pedig 10 százalékos pénzromlásról beszélhetünk.
A fogyasztói árak az elmúlt egy évben (2021. július – 2022. június) átlagban 9,3 százalékkal nőttek az előző egy évhez (2020. július – 2021. június) képest. A 2022 májusához viszonyított harmonizált fogyasztói árindex 100,78 százalékos volt júniusban. 2021 júniusához képest 2022 júniusában a harmonizált fogyasztói árindex (IAPC) alapján kiszámított éves infláció ráta 13 százalékos. Az IAPC alapján kiszámított átlagos fogyasztói árnövekedési ütem az elmúlt 12 hónapban (2021 júliusa és 2022 júniusa között) 7,9 százalékos volt az előző 12 hónaphoz (2020 júliusa és 2021 júniusa között) viszonyítva – írja az Agerpres.
Az inflációs ráta mostani szintje lényegesen meghaladja a Román Nemzeti Bank (BNR) által az év végére várt 12,5 százalékos szintet.
A nem élelmiszeripari termékek közül jelentősen drágult az üzemanyag is, 41,32 százalékkal, míg a villamos energia 17,05 százalékkal került többe idén júniusban, mint egy évvel korábban.
A szolgáltatási ágazatban a légi közlekedési (29,13 százalék), a víz- és csatornaszolgáltatási (19,44 százalék) díjak és a postai szolgáltatások (15,94 százalék) díja nőtt a legnagyobb mértékben.
Ugyanakkor havi összevetésben a legjelentősebb árcsökkenést a krumplinál jegyezték júniusban, ez 10,32 százalékos volt, a friss gyümölcs 2,5 százalékkal került kevesebbe, a villamosenergia-tarifák pedig 1,19 százalékkal csökkentek májushoz mérten.
Májusban tovább nőtt az infláció az Európai Unió (EU) országaiban, elérve a 8,8 százalékot az egy hónappal korábban jegyzett 8,1 százalék után.
Az áprilisi 13,8 százalékról 14,5 százalékra nőtt az éves inflációs ráta Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból. A fölgáz drágult a legnagyobb mértékben.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!