Az állomány elpusztítása az egyetlen lehetséges védekezési mód, ha már felütötte a fejét a kór
Már több mint 140.000 sertést elpusztítottak a hatóságok az afrikai sertéspestis miatt, és a folyamatnak még nincs vége – közölte Petre Daea mezőgazdasági miniszter hétfő este az Antena 3 televíziócsatorna műsorában.
2018. szeptember 04., 10:192018. szeptember 04., 10:19
Daea arról beszélt, hogy Romániában jelenleg 4,5 millió sertést tartanak számon. 140.000 állatot el kellett pusztítani az afrikai sertéspestis miatt, de „három hónap, három hét és három nap alatt” újra lehet telepíteni a farmokat – fogalmazott a miniszter.
Mint elmondta, bár a fertőzésnek jelenleg 11 megyében összesen 178 gócpontja van, nem szabad eldramatizálni a helyzetet, mert például Bihar megye településeinek mindössze 1,3%-a, Szatmár megye településeinek 1,1%-a érintett. Tulcea megye 184 települése közül viszont 74-ben kimutatták a sertéspestis jelenlétét, és Ialomiţa, valamint Konstanca megye 13%-a is érintett.
– mondta Daea az interjúban.
Leszögezte: akármennyire is fájdalmas a tenyésztők számára, az afrikai sertéspestis terjedésének megfékezésére nincs más megoldás, mint a disznóállomány elpusztítása, ha felütötte a fejét a kór.
A mezőgazdasági miniszter arról is tájékoztatott, hogy
Ugyanakkor felidézte, hogy a betegség 16 országban végzett már pusztítást a sertésállaományban, többek közt Kínában, Portugáliában és Spanyolországban.
„Portugália 13 év múltán szabadult meg a vírustól, Spanyolország 30 év után, de Szardínia még most, 41 év után sem. Nagyon veszélyes vírus, amire nincs ellenszer. Az állat pusztulása elkerülhetetlen, az emberre viszont nincs hatással. Romániában 5 éve védekezünk megelőző intézkedésekkel a vírus ellen. De megjelent, és nem útlevéllel jött az országba a határon keresztül, hogy kontrollálni lehessen, és biciklin sem közlekedik a vírus. Mi egyetlen megelőző intézkedésről sem mondtunk le” – jelentette ki Petre Daea.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!