Az állomány elpusztítása az egyetlen lehetséges védekezési mód, ha már felütötte a fejét a kór
Már több mint 140.000 sertést elpusztítottak a hatóságok az afrikai sertéspestis miatt, és a folyamatnak még nincs vége – közölte Petre Daea mezőgazdasági miniszter hétfő este az Antena 3 televíziócsatorna műsorában.
2018. szeptember 04., 10:192018. szeptember 04., 10:19
Daea arról beszélt, hogy Romániában jelenleg 4,5 millió sertést tartanak számon. 140.000 állatot el kellett pusztítani az afrikai sertéspestis miatt, de „három hónap, három hét és három nap alatt” újra lehet telepíteni a farmokat – fogalmazott a miniszter.
Mint elmondta, bár a fertőzésnek jelenleg 11 megyében összesen 178 gócpontja van, nem szabad eldramatizálni a helyzetet, mert például Bihar megye településeinek mindössze 1,3%-a, Szatmár megye településeinek 1,1%-a érintett. Tulcea megye 184 települése közül viszont 74-ben kimutatták a sertéspestis jelenlétét, és Ialomiţa, valamint Konstanca megye 13%-a is érintett.
– mondta Daea az interjúban.
Leszögezte: akármennyire is fájdalmas a tenyésztők számára, az afrikai sertéspestis terjedésének megfékezésére nincs más megoldás, mint a disznóállomány elpusztítása, ha felütötte a fejét a kór.
A mezőgazdasági miniszter arról is tájékoztatott, hogy
Ugyanakkor felidézte, hogy a betegség 16 országban végzett már pusztítást a sertésállaományban, többek közt Kínában, Portugáliában és Spanyolországban.
„Portugália 13 év múltán szabadult meg a vírustól, Spanyolország 30 év után, de Szardínia még most, 41 év után sem. Nagyon veszélyes vírus, amire nincs ellenszer. Az állat pusztulása elkerülhetetlen, az emberre viszont nincs hatással. Romániában 5 éve védekezünk megelőző intézkedésekkel a vírus ellen. De megjelent, és nem útlevéllel jött az országba a határon keresztül, hogy kontrollálni lehessen, és biciklin sem közlekedik a vírus. Mi egyetlen megelőző intézkedésről sem mondtunk le” – jelentette ki Petre Daea.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
szóljon hozzá!