Fotó: Barabás Ákos
A szociálliberális kormány úgynevezett „fiskális forradalma” miatt panaszkodnak a háromszéki vállalkozók, akik szerint összevisszaságot hoztak a fizetéseket érintő intézkedések.
2018. március 08., 08:522018. március 08., 08:52
Esztelen és meggondolatlan a kormány bérpolitikája – vallják a háromszéki vállalkozói szövetségek vezetői. Mint Bagoly Miklós, az ASIMCOV háromszéki vállalkozói szövetség elnöke is kiemelte, összevisszaságot okozott a béremelés, meggondolatlanul hajtották végre, és ez gyakran ellenőrizhetetlen helyzeteket teremt.
– szögezte le a vállalkozó. Szerinte ez megmutatkozik a nyugdíjakban is, és elfogadhatatlan, hogy még mindig hallani 300 lejes és 30 ezer lejes nyugdíjakról is. Bagoly Miklós emlékeztetett, hogy a társadalombiztosítási hozzájárulásnak a munkáltatóról az alkalmazottra való átruházásával meg kellett emelni a béreket, ám ez csak annyit eredményezett, hogy az alkalmazott nettó fizetése ugyanannyi marad, viszont a munkaadónak többet kell befizetnie az államkasszába.
Hasonlóképpen vélekedik Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is. Mint hangsúlyozta, a minimálbért megemelték ugyan, de mivel a járulékok befizetését átruházták az alkalmazottra, ez valójában csak 100 lejnyi nettó emelést jelent.
– szögezte le a kamara elnöke. Kifejtette, csak azok esetében növekedett egy kevéssel a béralap, akik eddig is minimálbért kaptak. Meglátása szerint tulajdonképpen annyi történt, hogy szigorúbbak a büntetések, ha a munkaadó visszatartja, ám nem utalja tovább az államkasszába ezeket a járulékokat. Édler szerint azonban nem kellene bírságokkal fenyegetni a munkaadókat, hiszen „amúgy sem egyszerű vállalkozni, ezért nem szabad akadályozni, elvonni az energiát, hagyni kell, hogy a vállalkozásra összpontosíthassanak”.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!