Fotó: Gov.ro
Évi 8 milliárd lejes megtakarítást remél a román a kormány a 200 000 betöltetlen közalkalmazotti állás megszüntetésétől – az átszervezésről pedig szerda este meg is született a megállapodás a bukaresti kormánykoalícióban a kiszivárgott információk szerint. Viszont még mindig terítéken van egy sor intézkedés, amelyektől a költségvetési deficit további csökkentését várják, és amelyekről a közeljövőben várható döntés.
2023. július 27., 08:422023. július 27., 08:42
2023. július 27., 08:502023. július 27., 08:50
A bukaresti kormánykoalícióban szerda este megállapodás szültetett nagyjából 200 000 betöltetlen közalkalmazotti állás megszüntetéséről – nyilatkozták politikai források a News.ro hírügynökségnek. A várhatóan már augusztus elsejétől életbe lépő intézkedés – amelyet sürgősségi kormányrendeletbe terveznek foglalni – évi 8 milliárd lejes költségvetési megtakarítást jelentene a számítások szerint. Szociáldemokrata párti (PSD) források szerint ugyanakkor
A liberálisok korábban világos elemzést kértek az adót illetően, más országokból hozott példákkal illusztrálva.
A koalíciós egyeztetések a napokban folytatódnak, hiszen még mindig óriási összegekre van szükség a költségvetésen tátongó lyukak betömésére, a tervezett intézkedésekről a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőivel is zajlanak még tárgyalások.
• az 5 százalékos áfáról való lemondás, amely jelenleg egyebek mellett a tankönyvekre, folyóiratokra és más kiadványokra, a hotelek által nyújtott szolgáltatásokra és szállásra, múzeumi belépőkre és az építőiparra érvényes; a 9 százalékos áfa is csak az élelmiszerekre, gyógyszerekre és protézisekre maradna érvényre, és minden más termék és szolgáltatás a 19 százalékos áfa hatálya alá esne;
• újra tb-kötelessé tennék az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozók fizetését;
• a mikrovállalkozásoknak az üzleti forgalom 1 százalékának vagy még nagyobb hányadnak megfelelőt adót kellene fizetniük, és eltörölnék a jelenleg hatályos küszöböt;
• növelnék a szerencsejáték engedélyeztetésekor fizetendő illetéket;
• növelnék az alkohol és a dohányipari termékek jövedéki adóját;
• 15 százalékos extraprofitadót vetnének ki a multinacionális cégek által az orzságból kivitt profitra vagy az offshore cégekre;
• az osztalékok után fizetendő adót a jelenlegi 8 százalékról 10 százalékra emelnék.
Tömeges elvándorlást fog eredményezni a román építőiparban, ha a bukaresti kormány a tervezettnél magasabb költségvetési hiány lefaragása érdekében eltörli az ágazat számára öt éve bevezetett kedvezményeket.
Ştefan Radu Oprea gazdasági miniszter szerda este az Antena 3 hírtelevízió műsorában úgy nyilatkozott, egyelőre nem született döntés valamennyi tervezett fiskális intézkedésről, mivel még zajlanak a tárgyalások a versenyszféra és a szakszervezetek képviselőivel. Annyit azonban elárult,
Ám azt nem tudta megmondani, hogy 5 vagy 9 százalékos áfával számolnak, mint fogalmazott, ezt a pénzügyminiszternek kell elmagyaráznia. Arra a kérdésre, hogy mindez drágulásokkal járhat-e, úgy felelt, „ehhez is vezethet”.
Amint arról korábban beszámoltunk, a kormánypártok vezetői már a Victoria-palotában tartott hétfői koalíciós tárgyalásokon megállapodták elviekben a mintegy 200 ezer betöltetlen közalkalmazotti állás megszüntetésében. Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter magyarázata szerint a közvetlen kiadásokon a betöltetlen állások megszüntetésével spórolnak, melyek így már nem okoznak költségvetési kiadásokat. A közvetett kiadásokon pedig úgy tudnak spórolni, hogy megszüntetik a közintézményekben a jelenleg be nem töltött álláshelyeket, és ezzel automatikusan csökken a fizetése sok hivatalvezetőnek, osztályvezetőnek, igazgatónak, akik eddig a szervezeti felépítésben szereplő adatok szerint nagy fős csapatot vezettek, a gyakorlatban azonban a be nem töltött álláshelyek miatt sokkal kevesebb alkalmazott tartozott alárendeltségükbe.
A kormány karcsúbb és hatékonyabb állami apparátust akar, hogy egyensúly legyen a magánszektor termelése és az állami kiadások között – jelentette ki hétfő este Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter.
Mint ismeretes, a kormánykoalíció azért gondolkodik megtakarításokban és/vagy adóemelésekben, mivel a költségvetési deficit az első öt hónap után elérte a 37 milliárd lejt, ami a bruttó hazai termék (GDP) 2,33 százalékára rúg, miközben az év végi hiánycél 4,4 százalék. A deficitcél meghaladása pedig a Románia rendelkezésére álló európai uniós alapok elvesztésével járhat.
A kormánykoalícióban nem mérlegelik az IT-ágazat adókedvezményének megszüntetését – jelentette ki hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
1 hozzászólás