Még mindig csak várják a „napfelkeltét” a Zöld ház program pályázói

Még mindig csak várják a „napfelkeltét” a Zöld ház program pályázói

Fotó: Pixabay.com

Fél évvel a legújabb kiírás botrányos rajtja után elkezdődött a romániai napelemprogram keretében benyújtott lakossági pályázatok ellenőrzése. A Zöld ház programként is ismert, áramfejlesztő napelemek felszerelésére legtöbb 20 ezer lejes állami támogatást nyújtó kezdeményezés újabb szakaszát csak az év második felében tudják útjára indítani – az ígéretek szerint egyszerűbb feltételek mellett.

Páva Adorján

2022. június 20., 14:492022. június 20., 14:49

2022. június 20., 15:182022. június 20., 15:18

„Sajnos a Környezetvédelmi Alap (AFM) rendkívül nehézkesen működik, egy olyan intézmény, amely csak a napokban kezdte el a 45 ezer pályázat feldolgozását” – nyilatkozta bő egy hete Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter egy energetikai fórumon. A tavaly decemberben útjára indított programról szólva a tárcavezető újságírói kérdésre válaszolva hozzátette,

ezzel párhuzamosan el kell indítani az újabb kiírást, „mert nem válhat több százezer érdeklődő polgár az AFM ügykezelési tehetetlenségének áldozatává”.

„Egy dolog biztos. Az új kiírást mentesíteni kell a bürokratikus akadályoktól, hogy gördülékenyebben menjen mind az iratcsomók feltöltése, mind pedig az ellenőrzés. Sokkal, de sokkal egyszerűbb folyamatban gondolkodunk. Június végéig közvitára bocsátják az új útmutatót, és remélem, hogy sokkal egyszerűbb lesz, kevésbé bürokratikus” – jelentette ki Tánczos Barna, aki arra kérte az újságírókat, az AFM elnökét kérdezzék arról, hány hét alatt zárhatják le a 45 ezer pályázat feldolgozását.

Ezt meg is tette a Greenpeace, amely még májusban közérdekűadat-igénylés jogcímén kért információkat a Környezetvédelmi Alaptól a program állásáról. A környezetvédelmi szervezet hétfőn hozta nyilvánosságra az intézmény válaszát. Ebből kiderül, hogy nem igaz, amit Laurențiu Adrian Neculaescu AFM-elnök még májusban nyilatkozott.

Az intézményvezető bő egy hónapja ugyanis még azzal áltatta a lakosságot, hogy júniusban – új feltételek mellett – ismét lehet jelentkezni a Zöld ház programra, azonban most már „az év második felére” ígérik a kiírást.

„Jelen pillanatban az intézményen belüli munka szakaszában van a program támogatási útmutatójának módosítása; amint elkészül, közvitára bocsájtjuk a környezetvédelmi minisztérium honlapján. A szükséges lépések megtétele után elkészül a végleges verzió, amelyet miniszteri rendelettel kell elfogadni. Ezért úgy ítéljük meg, hogy a magánszemélyek az év második felében jelentkezhetnek az új kiírásra egy javított útmutató szerint” – áll a Neculaescu által aláírt válaszlevélben. Ebben egyébként megerősítik, hogy

elkezdődött a pályázatok ellenőrzése, ugyanakkor azt is jelzik: közbeszerzést írtak ki a feldolgozás „magánkézbe” utalására, így a folyamat végén, a nyertes cég kihirdetése után felgyorsulhat a munka.

Galéria

Fotó: Facebook/Administratia Fondului pentru Mediu

Bőven van mit behozni, hiszen a Zöld ház program ezúttal is botrányos körülmények között indult útjára, és azóta is érthetetlen módon „zajlik”. Mint ismeretes, már a korábbi, 2019-es kiírást is hajmeresztő gondok jellemezték – elég csak annyit megemlíteni, hogy a végül mintegy 12 ezer nyertes pályázó közül körülbelül ezer igénylőnek ma sincs napelemrendszere háza tetején, illetve sokan még mindig ingyen táplálják az országos hálózatba a megtermelt energiafelesleget, mert az illetékes hatóságok, szolgáltatók képtelenek voltak kiadni a szükséges engedélyeket.

Bár sokan azt hitték, az AFM és az illetékes szervek tanultak a hibákból, 2021 decemberében ismét már induláskor befuccsolt a program.

Műszaki problémák miatt ugyanis felfüggesztették az igénylők dokumentumainak feltöltését a fotovoltaikus Zöld ház program keretében létrehozott platformra. Az AFM újraindította a pályázók jelentkezését, de az informatikai rendszer ekkor is összeomlott. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a történtek nyomán elfogadhatatlannak nevezte azt a módot, ahogyan az AFM a program elindítását kezelte. A tárcavezető leszögezte, nincs mentség arra a bánásmódra, amelynek a gazdasági szereplők százai és polgárok ezrei voltak az elszenvedői. „Ellenőrzés elindítását kértem a program lebonyolítását illetően. A bocsánatkérés ebben a helyzetben a minimum, de távolról sem elegendő” – közölte akkor Tánczos.

Fülöp Lóránd Árpád, az AFM akkori vezetője a miniszteri elégedetlenség, és a programmal kapcsolatos malőr miatti közfelháborodás hatására benyújtotta becsületbeli lemondását, ám Tánczos Barna ezt nem fogadta el. A Környezetvédelmi Alap végül bejelentette, hogy a fotovoltaikus Zöld ház programot módosításokkal indítja útjára, januárban beprogramálták a napelemes rendszerek telepítésére akkreditált cégeket, hogy tudják feltölteni a dossziék tartalmát. Közben Fülöp végül távozott az AFM éléről, februárban az Országos Környezetvédelmi Ügynökség vezetője lett.

Mint ismeretes, a mostani Zöld ház program célja napelemek segítségével saját, lakossági használatra megfelelő mennyiségű energiát termelni és az országos energetikai hálózatnak átadni a többletet az energiahatékonyság növelése, a levegőminőség javítása és a kibocsátott üvegházhatású gázok csökkentése érdekében.

A program keretében a költségek legtöbb 90 százalékára lehet támogatást igényelni, maximum 20 000 lej értékben.

A beruházás összköltségéből a jóváhagyott cég levonja a Környezetvédelmi Alap által nyújtott támogatás összegét, a különbözetet pedig a kedvezményezettnek kell önerőből fedeznie. A legtöbb cég úgy „sakkozta ki” – nagyrészt olcsó berendezéseket magában foglaló – ajánlatát, hogy az igénylő csupán 2000 lejes önrésszel „kulcsrakészen” kapjon egy 3–3,5 kilowattos rendszert, amely fedezheti egy átlagos méretű ház éves áramfogyasztásának nagy részét. Ugyanakkor több pénz befektetésével nagyobb teljesítményű rendszerek, minőségben is magasabb szintet képviselő, akár 25 évi jótállási időszakkal bíró napelemek is telepíthetők a program keretein belül azon cégek segítségével, amelyek részt vesznek a támogatási projektben.

Az érintett hatóságok képviselői most is hangsúlyozták: idén akkora költségvetés áll rendelkezésre, hogy valamennyi igénylő megkaphatja a támogatást – persze ha működik a program.

Becslések szerint rövid távon több százezren jelentkezhetnek az újabb kiírásokra: főleg a közelmúltban tapasztalt energiadrágulás, illetve a háború okozta válság megtöbbszörözheti az érdeklődők számát.

Ugyanakkor azzal is számolni kell, hogy a világszinten megugró kereslet a napelemek piacán is jelentős drágulásokat eredményezhet, ezért sokan úgy döntenek, nem várnak az állami támogatásra, hanem önerőből, akár bankhitel felvételével valósítják meg minél hamarabb energetikai függetlenedésüket, önellátásukat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét